Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most Królowej Jadwigi na zdjęciach rodziny Sajdaków

Hanka Sowińska [email protected]
Rudolf Sajdak na moście Królowej Jadwigi z synkiem - zdjęcie zostało zrobione 9 października 1938 roku.
Rudolf Sajdak na moście Królowej Jadwigi z synkiem - zdjęcie zostało zrobione 9 października 1938 roku. Fot. ze zbiorów Danuty Szymczak
"Złapał" ich w obiektyw "leikowiec", gdy szli na moście, na Focha. I wówczas, gdy wybrali się na spacer z maleńkim synkiem Marianem. Z tej wyprawy poprawy pozostała pamiątka z mostem Królowej Jadwigi w tle.

"Most Królowej Jadwigi"

Zofia i Rudolf z synkiem Marianem na ul. Królowej Jadwigi - 26 maja 1938 roku.
Zofia i Rudolf z synkiem Marianem na ul. Królowej Jadwigi - 26 maja 1938 roku. Fot. ze zbiorów Danuty Szymczak

Zofia i Rudolf z synkiem Marianem na ul. Królowej Jadwigi - 26 maja 1938 roku.
(fot. Fot. ze zbiorów Danuty Szymczak)

"Most Królowej Jadwigi"

Przypomnijmy, że "Pomorska" wydała właśnie tryptyk Jerzego Sulimy-Kamińskiego "Most Królowej Jadwigi", w którym znalazły się zdjęcia z prywatnych kolekcji naszych Czytelników, w tym również archiwum Danuty Szymczak.

Uliczny fotograf "zdjął" tę sympatyczną parę również w Ogrodzie Botanicznym przy pl. Weyssenhofa i na placu Teatralnym. Bogatą kolekcją zdjęć w plenerze dopełniają fotki z uroczystości rodzinnych - wycieczek za miasto, świąt.

Ta sympatyczna para to Zofia Sajdak, z d. Wawrzyniak i jej mąż Rudolf. Rodzinne fotografie pokazała nam ich córka, Danuta Szymczak. Urodziła się pod koniec 1938 r. - Rodzice mieli jeszcze dwóch synów - starszego ode mnie Mariana i młodszego - Stefana. Stefek już nie żyje - mówi pani Danka.

Dziadkowie po kądzieli to Józefa i Józef Wawrzyniakowie. - Dziadek pochodził z Kościana, babcia z Kurzej Góry, w Wielkopolsce. Przed 1913 rokiem przeprowadzili się do Westfalii. Mieszkali w miejscowości Herne, mieli dom w rynku. Mama wspominała, że to było urocze miejsce - opowiada.

Gdy Bydgoszcz trafiła do Macierzy, rodzina Wawrzyniaków wróciła do Polski. - Nie wiem, jak poznali się rodzice. Z zachowanych fotografii wynika, że znali się już kilka lat przed ślubem. Pobrali się w 1936 roku.

Inne to były czasy - zanim para wymieniła obrączki, musiała - obowiązkowo - zaliczyć narzeczeński staż. Tak w przypadku Zosi i Rudolfa też być musiało.Przyszłego małżonka widzimy m.in. na zdjęciach z wycieczek za miasto. Uczestniczyła w nich cała rodzina narzeczonej.

W albumach pani Danuty są też zdjęcia młodziutkiej Zofii z czasów, kiedy pracowała w biurze - w Wytwórni Octu i Musztardy (jej właścicielem był Antoni Piliński). - Wiem, że mama bardzo dobrze pisała na maszynie - wspomina córka.

Gdy Zofia została żoną Rudolfa, zajęła się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Szczęśliwie rodzina przetrwała wojnę w komplecie.

Zofia i Rudolf na moście na ul. Focha. Ubiory świadczą o wielkim smaku i guście bydgoszczanki...
Zofia i Rudolf na moście na ul. Focha. Ubiory świadczą o wielkim smaku i guście bydgoszczanki... Fot. ze zbiorów Danuty Szymczak

Zofia i Rudolf na moście na ul. Focha. Ubiory świadczą o wielkim smaku i guście bydgoszczanki...
(fot. Fot. ze zbiorów Danuty Szymczak)

Pora ujawnić, co robił Rudolf Sajdak. Że był żołnierzem, nietrudno zgadnąć, wszak na większości zdjęć jest w mundurze. - Tato był zawodowym żołnierzem w 62. Pułku Piechoty. Pracował na ul. Warszawskiej. Droga z jednostki do domu wiodła ulicą Królowej Jadwigi. Pewnie dlatego w albumie pozostało tyle fotografii, zrobionych na moście - dodaje pani Danka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska