MP w kajakarstwie: 20 medali bydgoszczan i to nie koniec!

(kf)
i Beata Mikołajczyk są pierwszoplanowymi postaciami mistrzostw.
i Beata Mikołajczyk są pierwszoplanowymi postaciami mistrzostw. Paweł Skraba
Doskonale prezentują się kajakarze bydgoskich klubów w trwających od piątku na poznańskiej Malcie mistrzostwach Polski seniorów. Zdobyli, jak dotąd, 20 medali, w tym 7 złotych i 9 srebrnych.

Pierwszoplanowymi postaciami mistrzostw są m.in. Piotr Siemionowski, aktualny mistrz Europy w jedynce na 200 m oraz Beata Mikołajczyk, wicemistrzyni w K-2 500 m. Oboje zdobyli po dwa złote medale. Kajakarz Zawiszy nie miał sobie równych w swojej koronnej konkurencji oraz dołożył zwycięstwo w dwójce także na 200 m wraz z Piotrem Mazurem. Dzisiaj ma jeszcze szanse na 3 złoto w sztafecie 4x200 m. Kajakarka UKS Kopernik na 500 m triumfowała w dwójce wraz z Magdaleną Krukowską (trzecia na 1000 m w jedynce) oraz w czwórce, gdzie dołączyły do nich jeszcze wicemistrzynie kraju w dwójce na 1000 m Laura Kryger i Marta Roszczyn. Mikołajczyk liczyła też na medal w prestiżowej jedynce na 500 m , lecz w półfinale zaliczyła wywrotkę.

- Cóż kiedyś musi być ten pierwszy raz. Dotąd Beacie się to nie przydarzyło - zdradza Wiesław Rakowski, trener Kopernika. - Na usprawiedliwienie należy jednak dodać, że wiał mocny boczny wiatr powodujący dużą falę. Przed nią i jej koleżankami jeszcze finały sztafet.
Słaby czy mocny?
Mariuszowi Kujawskiemu, klubowemu koledze Siemionowskiego nie dane było rywalizować w Belgradzie w dwójce na 1000 m wraz Markiem Twardowskim o medale mistrzostw Europy. Tak zdecydował trener kadry, a zatwierdził zarząd związku. W Poznaniu Kujawski udowadnia, że popełniono błąd, gdyż kajakarz Zawiszy w jedynce na dystansie 1000 i 500 m zajął 2 miejsce (na tym drugim dystansie wygrał drugi z niechcianych w kadrze Twardowski), zaś w K-2 1000 m wraz Rafałem Maroniem sięgnęli po mistrzowski tytuł. Taki wynik będzie chyba wystarczającym argumentem do powrotu kajakarza Zawiszy w szeregi kadrowiczów.

W jedynce na olimpijskim dystansie 1000 m Kujawski przegrał natomiast z Krzysztofem Łuczakiem reprezentującym od tego sezonu UKS Kormoran Bydgoszcz.
Młodzież atakuje
Objawieniem mistrzostw jest młody zawiszanin Paweł Szandrach. Poprowadził czwórkę wraz z Sebastianem Szypułą Wojciechem Pietrzakiem i kończącym karierę Pawłem Baumannem do mistrzowskiego tytułu oraz zdobył brązowy medal w K-1 500 m. Dzielnie spisują się też młode kajakarki Zawiszy, które w dwójce (Aleksandra Górna, Joanna Bruska) i czwórce na 500 m (Marta Tracz, Sara Jasińska, Bruska, Górna) uległy jedynie osadom Kopernika, a sprincie srebro dołożyła dwójka Tracz, Anna Werner, a także sprinterzy Kopernika. Dawid Putto wraz Mateuszem Grabowiecki sięgnęli po srebro w dwójkach, a Putto w jedynce był trzeci.

Dwa medale na swym koncie ma też Wojciech Pannellier z Astorii. Srebrny zdobył w dwójce na 500 m z Pawłem Florczakiem, a brązowy na 1000 m z Pawłem Sierockim.

Jedyny medal, brązowy, w gronie kanadyjkarzy zdobył Piotr Kuleta (Zawisza) w jedynce na 1000 m.

W sumie przed ostatnim dniem mistrzostw Zawisza ma na swym koncie 11 medali (4 złote, 6 srebrnych i 1 brązowy), UKS Kopernik 6 (2-2-2), Astoria - srebrny i brązowy, UKS Kormoran - złoty.

Dzisiaj jeszcze sztafety 4x200 m oraz finały na 5000 m.