Mszyca na jałowcu

Malwa
Podobnie jak przy chorobach, im szybciej  zauważymy szkodniki i rozpoczniemy walkę z  nimi, tym większa szansa, że nasze krzewy  iglaste wyjdą z tego ataku bez szwanku
Podobnie jak przy chorobach, im szybciej zauważymy szkodniki i rozpoczniemy walkę z nimi, tym większa szansa, że nasze krzewy iglaste wyjdą z tego ataku bez szwanku Burda Polska
Krzewy i drzewa iglaste są łatwe w uprawie, ale często atakowane przez choroby i szkodniki. Niektóre wyjątkowo groźne. Im szybciej zauważymy zmiany na igłach i łuskach i rozpoczniemy chemiczną ochronę, tym mamy większe szanse na uratowanie naszych ulubionych roślin.

     Przędziorek sosnowiec nie ogranicza swojego menu do sosny. Smakują mu prawie wszystkie iglaki, ale największe szkody wyrządza świerkom. Atak przędziorków poznajemy po żółtych, mozaikowych przebarwieniach na igłach. Następnie igły czy łuski brązowieją i opadają. Widać na nich delikatne pajęczynki.
     Zwalczanie przędziorków na roślinach iglastych najlepiej przeprowadzić w zimie (od listopada do marca) pod warunkiem, że temperatura jest wyższa niż 12 st. C. W zimie krzewy opryskujemy preparatem olejowym Promanal 012 AL lub Floril 019 AL. W II połowie maja rośliny należy opryskać preparatem Nissorun 050 EC i Talstar 100 EC. W razie potrzeby zabieg tymi preparatami można powtórzyć latem.
     Na roślinach iglastych żeruje kilkanaście gatunków mszyc . Najpopularniejszy jest ochojnik świerkowo-modrzewiowy. W kwietniu samice składają jaja, a larwy żerują pojedynczo na igłach modrzewia powodując ich załamywanie i odbarwianie. W czerwcu mszyce przelatują na świerki. Składają jaja na pąkach pędów wierzchołkowych. Pąki przekształcają się w jasnozielone galasy (podobne do nabrzmiałych szyszek), do których wnikają wylęgłe larwy. Żerują w nich, galasy zmieniają barwę i otwierają poszczególne komory uwalniając mszyce. Podobne galasy tworzy ochojnik świerkowy zielony. Pod wełnistą wydzieliną żerują larwy i osobniki dorosłe ochojnika sosnowego. Natomiast inne mszyce - miodownice, tworzą gęste skupienia owadów na pędach wierzchołkowych lub przy podstawie pędów. Powodują brązowienie i zamieranie igieł i łusek.
     Zwalczanie mszyc przeprowadza się na wszystkich krzewach i drzewach iglastych w dwóch okresach: od listopada do marca niszczy się stadia zimujące, a w okresie wegetacji, po zauważeniu pierwszych mszyc niszczy się larwy i osobniki dorosłe żerujące na roślinach. W terminie zimowym stosujemy Promanal 012 AL lub 60 AC, Floril 019 AL, Fastac 100 EC lub Sumi-Alpha 050 EC. Natomiast w okresie wegetacji mszyce zwalczamy preparatami: Pirimor, Pirimix AE, Mszyca Stop AL, Savonil Super AL. Do zwalczania mszyc okrytych wełnistą wydzieliną konieczne będą: Confidor 200 SL, Mospilan 20 SC lub Provado Plus AE.
     Duże spustoszenie na iglakach czynią też czerwce. Samice okryte są brązowymi lub jasnymi tarczkami, a larwy żerują pod łuskami pąków, na korze lub na dolnej stronie łusek i igieł. Podczas żerowania wydzielają obficie rosę miodową, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe. Najpopularniejszym czerwcem jest świerkowiec większy, ale spotyka się też misecznika cisowca i misecznika tujowca oraz tarcznika jałowcowca.
     Zwalczanie najlepiej przeprowadzić wtedy, gdy wylęgają się larwy i wędrują po krzewach. Tarczniki robią to w czerwcu, miseczniki - w lipcu. W tym czasie rośliny iglaste trzeba dwukrotnie co 2 tygodnie opryskać jednym z preparatów: Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP lub Provado Plus AE. Wygodniejsze jest opryskiwanie krzewów zimą, od listopada do marca (przy temp. przekraczającej 12 st. C) Promanalem.
     Wszystkie zabiegi chemiczne należy przeprowadzać ze szczególną ostrożnością, podczas bezwietrznej pogody, zgodnie z instrukcją producentów pestycydów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie