Kaja Krasnodębska
Lucyna Nenow / Polska Press
Z podstawowym zawodnikiem na trybunach i grając ostatni kwadrans w "dziesiątkę" Ukraina zdołała pokonać w Gdyni Włochów i awansowała do finału mistrzostw świata do lat 20. Bramkę na wagę gry w sobotę w Łodzi zdobył Serhii Buletsa. W końcówce emocji nie brakowało. Arbiter z Brazylii nie uznał Włochom bramki.

Reprezentacja Polski swoją przygodę z mundialem U-20 zakończyła porażką 0:1 w Gdyni. We wtorek, półtora tygodnia później po pamiętnym meczu ⅛ powtórzenia losów Biało-Czerwonych usiłowali uniknąć nasi południowi sąsiedzi. Niespodziewanie Ukraina pokonując w ćwierćfinale rewelacyjny Senegal znalazła się w półfinale. Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem Raphaela Clausa z Brazylii było więc jasne, że w sobotnim finale (początek spotkania o 18) zamelduje się jedna ekipa z Europy.

Kolejne minuty nie zdradzały, która konkretnie. Długo trzeba było czekać nie tylko na celne strzały, ale też groźniejsze sytuacje. Gra toczyła się w środku pola. Obie drużyny postawiły na defensywy, żadna nie chciała się odkryć. Stąd bardzo zachowawcza gra. Włosi próbowali co prawda skrzydłami, ale do przerwy lepsze szanse miała Ukraina. Najgroźniejsze próby oddawała jednak ze stałych fragmentów gry. Również one okazywały się niecelne. Po pierwszej połowie ciężko było o optymizm, a patrząc na postawę obu ekip, można było spodziewać się dogrywki.

Groźbę dodatkowych 30 minut gry w ten upalny wieczór poczuł także selekcjoner Włochów, Paolo Nicolato, który jeszcze przed startem drugiej części gry wpuścił na boisko drugiego napastnika. Na murawie pojawił się Roberto Alberico i posiadający również niemieckie obywatelstwo zawodnik miał wspomóc kapitana Andreę Pinamontiego. Piłkarz Frosinone, który przecież zdobył decydującą bramkę przeciwko Polakom był niewidoczny. Powracający po przerwie spowodowanej powołaniem do seniorskiej kadry Andryi Lunin nie miał więc okazji do wielu interwencji. Nie mógł się więc pomylić, co przydarzyło się stojącemu mu naprzeciw Alessandro Plizzariemu oraz jego defensywie. Świetnie prawym skrzydłem przedarł się Yukhym Konoplia, a w polu karnym czekali już Viktor Korniienko oraz Sergiy Buletsa. Podczas gdy obrońcy skupili się na pierwszym z nich, drugi wpakował piłkę do siatki. Chwilę później wynik na 2:0 ustalić mógł wprowadzony na boisko z ławki Vladyslav Supriaha. Futbolówka przeturlała się obok słupka.

Gdyby wykorzystał swoją sytuację, końcówka z pewnością nie byłaby tak nerwowa. A tak Włosi mocno ruszyli do przodu. Zwłaszcza, że od 80. minuty mieli przewagę jednego zawodnika. Drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Denys Popov, który przecież w tym meczu miał nie zagrać. Z Senegalem zniesiony na noszach, przez trzy dni przerwy zdołał powrócić do zdrowia. Swoim kolegom jednak nie pomógł. Podobnie jak pomóc nie mógł Heorhii Tsitaishvili, który z powodu nadmiaru kartoników całe spotkanie obserwował z poziomu trybun. Dla niego ostatnie minuty były niezwykle emocjonujące. Sytuacji dla ekipy z Italii nie brakowało, praktycznie nie wypuszczali swoich rywali z ich połowy.

Ukraina próbowała uciec kontratakami, co jednak nie przyniosło efektu. W końcówce nasi południowi sąsiedzi mieli powody do świętowania. Arbiter z Brazylii nie uznał Włochom bramki, która bezsprzecznie dawałaby im dogrywkę. Piłkę do siatki wpakował Gianluca Scamacca, ale obracając uderzył łokciem Valerii Bondara. Decyzja jawiła się nieco kontrowersyjną, szczególnie przyjezdnym z Italii, którzy po końcowym gwizdku rzucili się na arbitra oraz rywali.

Nic jednak nie mogli zrobić. Teraz pozostała im walka o 3. miejsce. Decydujacy mecz w piątek o 20.30 w Gdyni.

Ukraina U-20 - Włochy U-20 1:0 (0:0)
1:0 Serhii Buletsa (65 min.)

Ukraina: Lunin – Konoplja, Popov, Bondar, Beskorovajnyj, Kornijenko – Kaščuk, Čech (69. Chachljov), Dryšljuk, Buleca (83. Safronov) – Sikan (64. Suprjaha).

Włochy: Plizzari – Gabbia, Del Prato, Ranieri – Bellanova, Frattesi (46. Alberico), Esposito (73. Capone), Luca Pellegrini, Tripaldelli (84. Olivieri) – Scamacca, Pinamonti.