https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Murale znanych ludzi z popkultury w Polsce. Wodecki, Kora, Krawczyk, Rodowicz zdobią ściany w centrach miast

Karolina Rokitnicka
Zobacz w galerii murale poświęcone znanym współczesnym Polakom. Wśród nich jest ściana z twarzą Kory - dzieło Bruna Althamera, które zmienia się razem z porami roku za sprawą sąsiadującego z nim drzewa
Zobacz w galerii murale poświęcone znanym współczesnym Polakom. Wśród nich jest ściana z twarzą Kory - dzieło Bruna Althamera, które zmienia się razem z porami roku za sprawą sąsiadującego z nim drzewa Polska Press/Szymon Starnawski
Murale to coraz powszechniejsze dekoracyjne malarstwo ścienne, zwykle dużego formatu. Nie tylko całkowicie odmieniają wygląd budynków, ale to prawdziwe dzieła sztuki. Często murale są celem turystów. Tematyka monumentalnych malowideł jest różnorodna. W Polsce w ten sposób utytułowano wielu znanych twórców, muzyków, wokalistów, aktorów, sportowców. Zobacz najlepsze murale znanych Polaków.

Murale jako malarstwo ścienne pochodzi z okresu prehistorii. Była to rozpowszechniona sztuka w starożytnym Rzymie. Obecnie zyskuje popularność – pozwala zmienić wygląd budynków i ulic oraz stworzyć nowe atrakcje w miastach. Są wyrazem określonych treści. Mogą stanowić reklamę jakiegoś produktu, promocję akcji charytatywnej, filmu, przypominać o wydarzeniach czy bohaterach historycznych. Mamy też sporą grupę murali, które są uhonorowaniem dokonań zawodowych (artystycznych czy sportowych) wielu znanych postaci.

Murale znanych Polaków

W Polsce mamy murale poświęcone dobrze znanym muzykom, wokalistom, aktorom, pisarzom czy sportowcom. Często murale powstają po śmierci idola, ale są także dzieła tworzone za ich życia.

Zobacz w galerii murale poświęcone znanym współczesnym Polakom.

W Warszawie w ostatnich latach niezwykle popularny jest mural z twarzą Kory, który powstał przy ul. Nowy Świat 18/20. Jest to dzieło Bruna Althamera. Mural zmienia się razem z porami roku, bo został wkomponowany w koronę rosnącego obok kasztanowca, którego gałęzie przedstawiają włosy artystki.

Za życia uhonorowano m. in. Marylę Rodowicz w Zielonej Górze, gdzie się urodziła. Jej mural został odsłonięty we wrześniu 2023, w obecności artystki. Stworzył go zielonogórski artysta Jakub Bitka (ps. Biko). Jest zlokalizowany na budynku przy zbiegu placu Bohaterów i ulicy Kazimierza Wielkiego - bardzo blisko ulicy Bankowej, gdzie urodziła się artystka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska