Murale jako malarstwo ścienne pochodzi z okresu prehistorii. Była to rozpowszechniona sztuka w starożytnym Rzymie. Obecnie zyskuje popularność – pozwala zmienić wygląd budynków i ulic oraz stworzyć nowe atrakcje w miastach. Są wyrazem określonych treści. Mogą stanowić reklamę jakiegoś produktu, promocję akcji charytatywnej, filmu, przypominać o wydarzeniach czy bohaterach historycznych. Mamy też sporą grupę murali, które są uhonorowaniem dokonań zawodowych (artystycznych czy sportowych) wielu znanych postaci.
Murale znanych Polaków
W Polsce mamy murale poświęcone dobrze znanym muzykom, wokalistom, aktorom, pisarzom czy sportowcom. Często murale powstają po śmierci idola, ale są także dzieła tworzone za ich życia.
Zobacz w galerii murale poświęcone znanym współczesnym Polakom.
W Warszawie w ostatnich latach niezwykle popularny jest mural z twarzą Kory, który powstał przy ul. Nowy Świat 18/20. Jest to dzieło Bruna Althamera. Mural zmienia się razem z porami roku, bo został wkomponowany w koronę rosnącego obok kasztanowca, którego gałęzie przedstawiają włosy artystki.
Za życia uhonorowano m. in. Marylę Rodowicz w Zielonej Górze, gdzie się urodziła. Jej mural został odsłonięty we wrześniu 2023, w obecności artystki. Stworzył go zielonogórski artysta Jakub Bitka (ps. Biko). Jest zlokalizowany na budynku przy zbiegu placu Bohaterów i ulicy Kazimierza Wielkiego - bardzo blisko ulicy Bankowej, gdzie urodziła się artystka.
