„Hahut” - gdzie to jest?
Irek Sobota, główny bohater filmu „Hahut”, jest profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i szefem Centrum Badań Polarnych. Jego działalność naukowa jest ściśle związana z zarządzaniem Stacją Polarną na Spitsbergenie.
W 2020 r. rusza kolejna wyprawa, której towarzyszy ekipa filmowa doświadczonego dokumentalisty Ryszarda Kruka. Tuż przed wyjazdem wybucha pandemia koronawirusa. Mimo to wyprawa rusza. Naukowcy i filmowcy próbują dotrzeć do stacji polarnej na Spitsbergenie. Czy im się uda, czy nie zostaną zatrzymani i deportowani do Polski? Niespodziewanie pandemia obok zmian klimatycznych staje się jednym z tematów filmu.
To mój pierwszy dokument, w którym bieżące wydarzenia aż tak mocno wpłynęły na zmiany w scenariuszu i bieg narracji. Puste lotniska, odczuwalny niepokój, izolowanie ludzi na kwarantannach a na koniec znikające błyskawicznie lodowce. Określenie, że Ziemia to zespół naczyń połączonych nabrało kolejnego znaczenia - opowiada Ryszard Kruk, reżyser dokumentu.
Dokument "Hahut” porusza ważne kwestie klimatyczne.
Jeśli spojrzymy na naszą planetę z perspektywy systemu naczyń połączonych, łatwiej będzie sobie uświadomić, że kurczenie się pokrywy lodowej i pokrywy śnieżnej w Arktyce przekłada się na intensyfikację ekstremalnych zjawisk pogodowych występujących na niższych szerokościach geograficznych półkuli północnej.
Ryszard Kruk - reżyser, autor zdjęć
Ryszard Kruk, torunianin, jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od ponad 20 lat związany z produkcją filmową i telewizyjną. Jako producent zewnętrzny realizował programy emitowane w TVP S.A. O/Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk. Ma na swoim koncie filmy reklamowe, edukacyjne, instruktażowe. W głównej mierze jednak zajmuje się produkcją, reżyserią i tworzeniem scenariuszy do krótko i średniometrażowych dokumentów. Jego filmy miały dystrybucję festiwalową, telewizyjną i kinową.
Często jest również autorem zdjęć do swoich filmów, m.in. do dokumentu „Taksówkarz” obsypanego nagrodami na międzynarodowych festiwalach w kraju i zagranicą oraz współautorem zdjęć do filmu „Republika. Narodziny legendy” zaprezentowanego na Camerimage.
„Republika. Narodziny legendy”
„Republika. Narodziny legendy” miał już kilkadziesiąt emisji w kilku pasmach topowej stacji telewizyjnej CANAL+. W 2021 roku zrealizował etiudę fabularną do własnego scenariusza pt „Taksiarz” z Janem Nowickim w roli głównej.
"Wystawka" - opowieść o człowieku
Fabuła Ryszarda Kruka "Wystawka" była pokazywana podczas Camerimage w niedzielę 13 listopada. To opowieść o młodym malarzu Jerzym poszukującym życiowej i artystycznej drogi, o parze zakochanych ludzi kończących studia w Toruniu, o dorastaniu, które weryfikuje postawy życiowe.
Wspomniany wcześniej dokument "Hahut" zobaczymy w piątek, 18 listopada, o godz. 19.15 w CSW w Toruniu.
rs