W drugiej połowie stycznia ruszył nabór projektów. Chętni, pełnoletni mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje do 15 lutego. Każdy wniosek musiał znaleźć poparcie co najmniej 10 osób. Propozycje były składane do magistratu.
O co wnioskowali mieszkańcy?
Wśród propozycji znalazł się - osiedlowy plac zabaw przy ul. Fryderyka Chopina, Brodnicka Strefa Psiej Aktywności, zadaszenie boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Brodnicy, Pumptrack - rowerowy plac zabaw.
Pojawił się również pomysł zagospodarowania brzegu Stawu Ceglana na potrzeby wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców miasta oraz zorganizowanie centrum integracji dla dzieci i młodzieży przy obwodnicy.
Ponadto zaproponowano rozbudowę ulicy Kościelnej w Brodnicy o dodatkowy pas ruchu z zatoką autobusową - od przepompowni ścieków do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza oraz powstanie bezpiecznych przejść rowerowych.
Kolejnym etapem jest weryfikacja zaproponowanych projektów (m.in. sprawdzenie, czy koszt nie przekroczy 600 tys. złotych - kwota zabezpieczona na BO). Po sprawdzeniu - komisja udostępni projekty i wówczas rozpocznie się głosowanie.
Wspólnie wybierzemy najlepsze propozycje
Będą mogli wziąć w nim udział pełnoletni mieszkańcy miasta.
Głosowanie będzie się odbywało m.in. za pośrednictwem strony internetowej, głosy będzie można oddawać w wyznaczonym punkcie (teren magistratu) lub przesłać pocztą. Głosy będzie można oddawać na maksymalnie trzy propozycje.
Od 1 do 15 maja projekty zostaną przedstawione mieszkańcom, a od 16 do 31 maja będzie można na nie głosować.
Decyzję o wdrożeniu budżetu obywatelskiego w Brodnicy podjęto w 2016 roku. Pierwsza edycja zostanie zrealizowana w tym roku. W ub. roku brodniczanie zgłosili swoje propozycje. W sumie było ich 12. Spośród nich wybrano dwie, które będą wykonane w br. Pierwsza z nich, to renowacja boiska sportowego przy SP nr 2 w Brodnicy, a druga - budowa integralni w parku za Brodnickim Domem Kultury.
O terminach realizacji obu zadań będziemy informować na łamach „Pomorskiej”.
