- Jesteśmy z nich bardzo dumni. Chętnie występują, mają sukcesy, docenieni zostali na ostatnim przeglądzie w Ciechocinku jako najlepszy zespól folklorystyczny w regionie - mówi Maciej Maciejewski, dyrektor Radziejowskiego Domu Kultury.
Właśnie w RDK od kilku lat zespół "Kujawy" ma swoje miejsce - przede wszystkim na spotkania i próby. Bo choć jest to najstarszy, działający w Radziejowie zespół folklorystyczny, z ogromnym doświadczeniem, to jednak - zgodnie z porzekadłem, że ćwiczenie czyni mistrza - spotykają się systematycznie, by przećwiczyć program.
Od czterdziestu ośmiu lat kultywują folklor kujawski. Oprócz tradycyjnych pieśni, tańców i przyśpiewek, zespół ma w repertuarze wielokrotnie prezentowane widowiska obrzędowe, przypominające zwyczaje weselne, dyngusowe, andrzejkowe i zapustowe, itp.
Zaczęło się w 1967 r., gdy powołano do życia zespół folklorystyczny "Kapela Ludowa". Powstał z inicjatywy członków Towarzystwa Miłośników Kujaw, autentycznej potrzeby, niejako na zapotrzebowanie mieszkańców Radziejowa. Wśród opiekunów zepołu były takie postaci, jak Józef Górczyński, Jan Kalafus, Henryk Gronkowski, Józef Kucal, Józef Pietrzak, Henryk Nawrocki, Wanda Waszak, Marian Nowakowski.
Dziś zespół śpiewa i i tańczy. Mniej jest inscenizacji i obrzędów ludowych, z których również słynęli. W sumie 16 osób, którym przewodzi Mariana Nowakowski, prawdziwy człowiek renesansu, bo i śpiewak, i tancerz, i muzyk. Kiedyś "Kujawy" były liczniejsze, ale zostali w nim już tylko prawdziwi miłośnicy kujawskiego folkloru. Ostatni?
Miejmy nadzieję, że nie. Że jeszcze zdążą przekazać swą pasję, wiedzę i umiejętności młodszym. Tylko jak ich zachęcić do pracy w zespole?
Czytaj e-wydanie »