https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na podwyżki dla służby zdrowia nie starczy

Rozmawiał Przemysław Decker
- Nie ukrywam, że wolałbym zarządzać szpitalem, który działa jako spółka
- Nie ukrywam, że wolałbym zarządzać szpitalem, który działa jako spółka Fot. Piotr Bilski
Rozmowa z Markiem Nowakiem, dyrektorem Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

- Trwa właśnie negocjowanie przyszłorocznych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rozmowy zapewne nie są łatwe?
- Trudno się negocjuje w warunkach niedostatecznej ilości pieniędzy na leczenie. Kujawsko-pomorskie jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o wycenę świadczeń. Za taką samą operację przeprowadzoną na Śląsku NFZ płaci o wiele więcej niż u nas. Bez zwiększenia nakładów dla naszego województwa dyrektorzy szpitali będą zmuszeni zamknąć niektóre oddziały.

- Czy w przypadku szpitala w Grudziądzu taki scenariusz również wchodzi w grę?
- To byłby najczarniejszy scenariusz. Jestem w trakcie negocjacji i na razie nie przesądzam niczego. Mam do podpisania jeszcze 12 umów i może być tak, że ostatnią z nich podpiszę o 23.00 w Sylwestra. Ile ostatecznie mam pieniędzy w kasie, będę wiedział na początku stycznia.

- Pielęgniarki czekają na podwyżki, czy może pan zagwarantować, że się doczekają?
- Na dziś nie jestem w stanie niczego zagwarantować. Pielęgniarki chcą 32 zł podwyżki, a przy wycenie świadczeń 51 złotych za punkt jaką proponuje nam NFZ, będzie dobrze jeśli uda się utrzymać pensje na dotychczasowym poziomie. Dyrektorzy szpitali z całego województwa domagają się od NFZ wyceny takiej jak w innych częściach Polski, czyli 54 zł za punkt. Przy finansowaniu na takim poziomie można racjonalnie planować budżet i uwzględnić w nim podwyżki.

- Finansowanie usług jest bardzo ważną kwestią, ale nie mniej ważne jest w jaki sposób pieniędzmi szpitale gospodarują. Rząd chce żeby szpitale przekształciły się w spółki prawa handlowego, co ma sprawić, że publiczne pieniądze będą lepiej wydawane. Czy grudziądzki szpital również zacznie działać na podstawie kodeksu spółek handlowych?
- Nie wiadomo jeszcze jaki ostateczny kształt przybierze ustawa. Jeśli przekształcenie będzie obligatoryjne, nie będziemy mieli wyjścia. Jeśli nie, decyzję czy przekształcać szpital będzie musiał podjąć prezydent i Rada Miejska. Nie ukrywam, że wolałbym zarządzać szpitalem, który działa jako spółka. Byłoby to z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
glut
W dniu 12.12.2008 o 14:00, pielęgniarka napisał:

A o rozłamie wśród pielęgniarek poniżej czytałeś? Przyjdź na okulistykę (I piętro i w prawo), to cię załatwię bez kolejki !!!



Ej, a co ma piernik do wiatraka? Komu ta okulistyka potrzebna, a może raczej umiejętność rozumienia tego, co się czyta?
p
pielęgniarka
A o rozłamie wśród pielęgniarek poniżej czytałeś? Przyjdź na okulistykę (I piętro i w prawo), to cię załatwię bez kolejki !!!
m
maczy
Od niemal 20 lat mamy w naszej Ojczyźnie prawo do swobodnego wypowiadania się, a Gazeta Pomorska wciąż żyje minioną epoką, cenzurując wypowiedzi internautów. Po raz już nie wiem który skasowano wszystkie wypowiedzi na forum pod artykułem dotyczącym Szpitala. Mam nadzieję, że kiedyś lokalne środowisko aktywnych tutaj internautów dowie się, na czyje zlecenie usuwano niepochlebne wypowiedzi.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska