
Zawał serca to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Osobie, która ma zawał serca, trzeba udzielić natychmiastowej pomocy. Część objawów ataku serca łatwo rozpoznać, ale niektóre mogą być bardzo nietypowe. Zobacz, jak rozpoznać zawał serca i jak udzielić pierwszej pomocy. Szczegóły na kolejnych slajdach.

Ból za mostkiem, w klatce piersiowej. Ból promieniujący
To typowy objaw zawału serca. Chory ma uczucie bólu, ciężaru, ciśnienia, gniecenia lub pieczenia, czasem trudnego do określenia dyskomfortu. Ból może promieniować do szyi, żuchwy, jednego lub obu barków lub ramion, do górnej części brzucha, czasami - choć rzadko - do okolicy międzyłopatkowej.
Niektóre osoby odczuwają ból głównie w tych miejscach, bez bólu w samej klatce piersiowej. Objaw nie zmienia się przy zmianie pozycji ciała, ale może nasilać się przy wysiłku oraz zmniejszać w spoczynku.

Nagła duszność wysiłkowa
Uczucie braku powietrza przy próbie wysiłku (np. przy chodzeniu), a objaw ten nie występował wcześniej lub nagle znacznie się nasilił. Objaw ten może towarzyszyć bólowi lub występować samodzielnie, bez bólu – tak się dzieje głównie u osób z cukrzycą lub w podeszłym wieku, u których odczuwanie bólu często jest upośledzone.

Dolegliwości związane z brzuchem
Chodzi o takie objawy jak silny ból brzucha z wymiotami i/lub nudnościami. Te objawy mogą wystąpić szczególnie u osób w wieku podeszłym, u kobiet, u pacjentów chorych na cukrzycę, z niewydolnością nerek lub z otępieniem.
Charakterystyczne jest to, że takie objawy występują nagle, bez jasnej przyczyny. Niektórzy chorzy mogą te objawy pomylić z poważną niestrawnością.