Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadal coraz rzadziej widać bociana. Ile osób się urodziło w Lipnie, a ile odeszło?

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Gloria i Marcin z Drozdowca wraz z małym Arturkiem, który urodził się jako pierwsze dziecko w 2019 roku.
Gloria i Marcin z Drozdowca wraz z małym Arturkiem, który urodził się jako pierwsze dziecko w 2019 roku. Małgorzata Chojnicka
W ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego w Lipnie odnotował 519 urodzeń. Do tej liczby należy doliczyć 50 transkrypcji, czyli przeniesienia zagranicznego aktu urodzenia do rejestru stanu cywilnego. Urodziło się 259 dziewczynek i 260 chłopców.

Te dane nie napawają optymizmem, bo przed rokiem przyszło na świat 600 maluchów. Tendencja spadkowa utrzymuje się od kilkunastu lat. W 2015 r. urodziło się 760 dzieci, w 2013 r. - 790 dzieci, w 2012 - 834, 2011 - 852, 2010 - 983, a w 2009 - 996. Są zatem powody do niepokoju, bo nasze społeczeństwo starzeje w zatrważającym tempie. W związek małżeński wstąpiło 121 par, a zmarło 509 osób.

Dla dziewczynek rodzice najchętniej wybierali imiona: Maja, Lena, Zuzanna, Julia i Alicja, a dla chłopców: Szymon, Filip, Aleksander, Antoni i Adam. Nieliczni zdecydowali się na: Livię, Mia, Esterę, Fryderyka, Markusa, Barnabę.

Wybór imienia jest sprawą poważną. Jednak w trybie administracyjnym można zmienić latorośli imię w ciągu pół roku od sporządzenia aktu urodzenia. W tym przypadku istnieje takie wyjście awaryjne, z którego można skorzystać. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz nadawania więcej niż dwóch imion, pisanych osobno, bez łącznika. Należy bezwzględnie unikać imion budzących ujemne skojarzenia np. Kurtyzana czy Lucyfer. Imię nie może być ośmieszające.

- Od dzieciństwa miałam wybrane imiona dla swoich dzieci - zdradza Judyta Tucholska z Wielgiego. - Podobały mi się zawsze tradycyjne imiona. I tak syn nosi imię Jan, a córka Maria. Otrzymała je po mojej mamie. - Nam bardzo się podobało imię Zosia i dlatego tak daliśmy na imię naszej pierworodnej córeczce - dodaje Maciej Urbaczewski z Gnojna.

Rada Języka Polskiego zaleca, aby unikać nadawania formy zdrobniałej. Nie powinno się nadawać imion pochodzących od wyrazów pospolitych oraz zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie. Jednak można wybrać imię z pochodzenia zdrobniałe, skrócone, ale współcześnie odczuwane jako imię samodzielne np. Lena czy Nina.

Coraz więcej par decyduje się na związki nieformalne, twierdząc, że nie potrzebują „papierka” do szczęścia.

Przyszli małżonkowie mogą zażyczyć sobie udzielenia ślubu w ogrodzie czy nad jeziorem. Jednak muszą zapewnić dojazd kierownikowi urzędu stanu cywilnego oraz warunki godne i bezpieczne dla wszystkich uczestników ceremonii, no i wydać tysiąc zł. W 2018 r. w Lipnie na taki ślub zdecydowała się jedna para. Udzielono 42 śluby cywilne. Większość par wybiera ślub konkordatowy.

W powiecie pierwszy w tym roku urodził się Artur Małkiewicz. Chłopiec przyszedł na świat 1 stycznia trzy minuty po północy w lipnowskim szpitalu. Jego rodzicami są Gloria i Marcin z Drozdowca w gminie Lipno. Termin porodu był wyznaczony pięć dni później, ale malcowi się śpieszyło.

Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska