Spis treści
Świąteczny wieniec to niewątpliwie jedna z najbardziej lubianych dekoracji na Boże Narodzenie. Florystki wykazują się niebywałą pomysłowością i starannością w ich wykonywaniu, ale możemy się także podjąć wyzwania i wykonać wieniec samodzielnie.
Z czego jest wykonany wieniec na Boże Narodzenie?
Zwykle wieńce opierają się na naturalnych roślinach. Królują iglaki - świerk, tuje, cyprys. Możemy się jednak zdecydować na ich wersje sztuczną.
Na bazę wieńca świątecznego na Boże Narodzenie nadają się:
- metalowa obręcz
- wiklinowy wieniec
- podkład florystyczny
- słomiany wieniec
- plastikowa gotowa forma
- styropianowa forma
Te naturalne formy jak wiklina czy słoma mogą w znacznej części pozostać odkryte. Również metal czy drut świetnie się prezentuje, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Plastikowe formy należy przykryć - można tkaniną, korą czy po prostu gałązkami. Świetnie się do tego nadają bardzo elastyczne iglaki - świerk, tuje, cyprys.
Dodatki do wieńca świątecznego
Bazę ozdabiamy, by wieniec pasował do wnętrza. Super się sprawdzają te naturalne dodatki, takie jak szyszki, suszone pomarańcze, laski cynamonu, oszronione gałązki itp. Jako dodatek często stosuje się bombki czy koraliki oraz gotowe figurki. Popularne są m.in. sanki, renifery, narty, rękawiczki, zimowe skarpetki, łyżwy, narty, domki, choinki, św. Mikołaj czy Dziadek do Orzechów. Dopełnieniem są wstążki czy oświetlenie na baterie. W wieńcach stojących dodatkowo często stosuje się świece. Można zdecydować się na masywne walce lub cienkie wysokie świeczki. Najbezpieczniejsze są świece elektryczne LED.
Jaki styl wieńca?
Dekoracje muszą po prostu pasować do wnętrza. Warto postawić na te naturalne, stonowane. Uniwersalna jest biało-zielona kolorystyka. W trendach jest także styl glamour - z dominacją złota lub srebra.
Najpiękniejsze wieńce świąteczne - inspiracje z kwiaciarni w Kujawsko-Pomorskiem
Znaczenie wieńca adwentowego
Warto wiedzieć, że wieniec adwentowy to symbol pobożności, nadziei, oczekiwania. Jest wykonany z gałązek z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę adwentu.
Historia wieńca adwentowego
Wieniec adwentowy był pomysłem nauczyciela ewangelickiego i pastora ks. Johanna Hinricha Wicherna, który prowadził w Hamburgu szkołę-przytułek dla sierot. Chciał stworzyć rodzinną atmosferę w świetlicy i nastrój do modlitwy. Na drewnianym kole o średnicy 2 m umieścił 24 świece. Pierwszą zapalił w pierwszą niedzielę adwentu. Następne jego podopieczni zapalali każdego dnia do Wigilii, czemu towarzyszył wieczorny śpiew i modlitwa. Drewniane koło z czasem przystrojono gałęziami jodły. W 1860 roku Wichern został przeniesiony do Berlina. Przed zmianą miejsca pracy, zmniejszył liczbę świec do czterech.
Czytaj w serwisie
Najpiękniejsze stroiki świąteczne Zobacz inspiracje z kwiaciarni z regionu
TOP przepisy na świąteczne ciasta Ten sernik, makowiec, pierniczki, tarty cytrynowe zachwycą gości!
