https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi na wodzie

(jp)
Baz medali kajakarzy nie było miejsca w czołówce OOM.
Baz medali kajakarzy nie było miejsca w czołówce OOM. Fot. Tomek Czachorowski
To dzięki sukcesom wioślarzy i kajakarzy kujawsko-pomorskie otarło się o podium klasyfikacji generalnej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W zakończonej przed tygodniem OOM reprezentacja naszego regionu może się pochwalić 65 zdobytymi medalami. Na najwyższym stopniu podium nasi zawodnicy stawali 28 razy, 20 razy sięgali po srebro i 17 razy po brąz.

Nasz region zajął trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej województw. Więcej medali mają tylko województwa mazowieckie (99) i wielkopolskie (94). W klasyfikacji generalnej Kujawsko-Pomorskie zajęło 4 miejsce (1093 punkty), niewiele tracąc do województwa śląskiego (1108 punktów). Więcej punktów zdobyły też województwa mazowieckie (1736 - pierwsze miejsce) oraz wielkopolskie (1680 drugie miejsce).

Blisko połowę punktów dla kujawsko-pomorskiego zdobyli wioślarze i kajakarze. W tej pierwszej dyscyplinie byliśmy bezkonkurencyjni, w kajakach ustąpiliśmy tylko wielkopolskiemu. Świetnie spisali się także lekkoatleci zajmując trzecie miejsce w kraju.

Najlepszym klubem sportowym olimpiady została Zawisza Bydgoszcz, która wygrała klasyfikację klubową zdobywając 264 punkty. Zawisza rywalizowała w tej klasyfikacji z setkami innych klubów sportowych z całej Polski. Na 13 miejscu uplasowała się Bydgostia Bydgoszcz (96 punktów), 21 pozycję zajęło LKS Rogowo (90 punktów), a 23 MUKS Piętnastka Bydgoszcz (88 punktów).

Ale medale nie są jedynym plusem, który należy zapisać w bilansie naszej olimpiady. Dzięki organizacji tak dużej imprezy znalazło się sporo pieniędzy na sport dzieci i młodzieży, który przecież od lat w naszym regionie jest niedoinwestowany.

Na potrzeby zawodów zmodernizowano 10 obiektów sportowych w kilku miejscowościach regionu. Są wśród nich stadiony i boiska w Unisławiu, Kamieniu Krajeńskim, Więcborku i Sępólnie Krajeńskim. Przebudowane i odnowione zostały też tory regatowe i nabrzeża w Kruszwicy, Dobrzyniu nad Wisłą i Brdyujściu, strzelnica i basen w Bydgoszczy a także trasa jeździecka w Myślęcinku. Na prace modernizacyjne przeznaczono 1,4 miliona złotych.

Kolejne 840 tysięcy złotych zostało przeznaczone na zakup sprzętu sportowego oraz urządzeń do obsługi imprez. Na potrzeby zawodów zakupiono m.in. piłki, bramki, siatki, sprzęt do zawodów lekkoatletycznych urządzenia nagłaśniające, tablice elektroniczne, zegary i radiotelefony. Sprzęt sportowy i urządzenia będą służyć naszym sportowcom i klubom sportowym z całego województwa przez kolejne lata.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska