Kredyt hipoteczny na nowych zasadach. Co się zmieni?
źródło: NTL Radomsko Sp. z o.o./x-news
Zupełnie inaczej jest w Niemczech, Austrii, Portugalii i na Malcie, gdzie coraz więcej obywateli przeprowadza się do bloków.
Eurostat podaje, że nasi rodacy już od dekady coraz częściej przenoszą się do domów jednorodzinnych. Jeszcze w roku 2005 w domach mieszkało 49,5 procent Polaków, a dziś 55,8. Skoro coraz więcej osób wybiera budynki jednorodzinne, to jednocześnie spada popularność bloków. Dziś mieszka w nich 44,1 procent rodaków, podczas gdy jeszcze dekadę temu większość Polaków żyła na terenie blokowisk.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Po zsumowaniu mieszkańców domów i mieszkań do pełnych 100 procent brakuje promila. W nim mieszczą się wszelkie inne typy siedzib ludzkich, na przykład przyczepy kempingowe, ziemianki, nawet - jak za człowieka pierwotnego - jaskinie.
Jak zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finance, ciekawe jest jednak to, że w budynkach z przynajmniej dziesięcioma lokalami, swoje miejsce na ziemi ma tylko 34,9 procent Polaków. Pozostali, czyli co jedenasty rodak, żyje w bardzo małym bloku, gdzie ma nie więcej niż ośmiu sąsiadów.
Coraz więcej Polaków mieszka w domach jednorodzinnych nie dlatego, że bloki są zaniedbane czy wręcz popadają w ruinę, a dlatego, że „nad Wisłą” buduje się więcej domów.
To osoby fizyczne fundujące sobie przysłowiowe „cztery kąty” są w kraju trzonem sektora budownictwa mieszkaniowego.
Z danych GUS za ostatnie 5 lat wynika, że statystyczni Kowalscy oddali do użytku aż 396 tys. nieruchomości mieszkalnych. To o 24 procent więcej niż deweloperzy, choć trzeba podkreślić, że firmy budujące mieszkania notują coraz lepsze wyniki. Coraz częściej mieszkamy więc w domach, bo takich nieruchomości buduje się więcej niż mieszkań tworzących nowe blokowiska.
Jednak szacunki mówią, że w Polsce brakuje kilku milionów mieszkań, abyśmy mogli stwierdzić, że zaspokojono podstawowe potrzeby w tym względzie.
Europejczyk też woli własny dach nad głową
Sytuacja, w której większość obywateli nie ma pod stopami lub nad głową sąsiada, jest w Europie normą. Dane Eurostatu sugerują, że aż 57,3 procent Europejczyków mieszka w domach.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Niekwestionowanymi rekordzistami są Irlandia i Wielka Brytania, gdzie aż 92,5 i 84,4 procent mieszkańcy korzysta z takiego luksusu. - Warto przy tym zauważyć, że przeważnie nie są to domy jednorodzinne wolnostojące, ale budynki w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej - mówi Bartosz Turek. - Bloki to natomiast domena takich krajów jak Hiszpania, Szwajcaria, Łotwa i Estonia. W nich odsetek mieszkańców blokowisk opiewa na ponad 60 procent obywateli.
W odróżnieniu od tego co dzieje się w Polsce, a szczególnie na Wyspach Brytyjskich, zachodnioeuropejskie blokowiska zyskują na znaczeniu. W większości krajów badanych przez Eurostat spada odsetek mieszkańców domów i rośnie preferujących domy wielorodzinne.
Najjaskrawszym przykładem są: Austria, Malta, Niemcy, Portugalia i Luksemburg. W ich przypadku na przestrzeni ostatnich kilku - kilkunastu lat odsetek mieszkańców domów spadł od 13 procent w Luksemburgu do prawie 25 procent w Austrii.
Region również mieszka w domu jednorodzinnym
Województwo kujawsko-pomorskie nie odbiega od średniej krajowej - jeśli chodzi o tendencje w budownictwie mieszkaniowym. Tak wynika z najnowszych - z roku 2016 - opublikowanych właśnie danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.
Do użytku oddano u nas 6262 mieszkania, co stanowi 3,8 procent tego, co oddano w całym kraju (w 2015 r. było to 4,5 proc.). 4025 lokali oddano w budownictwie indywidualnym, a to 64,3 procent ogółu mieszkań. Spośród wspomnianych ponad 4 tysiącach lokali 430 zrealizowano na sprzedaż lub wynajem.
Znacznie mniejsze wrażenie robią liczby dotyczące budownictwa komunalnego (71 lokali), społecznego czynszowego (89), zakładowego (6).
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Generalnie w Kujawsko-Pomorskiem w ubiegłym roku liczba oddanych mieszkań spadła w porównaniu z 2015 o 6,7 procent, zbliżając się do poziomu z roku 2014. Jednak - jak przypomina Joanna Wojciechowska z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, autorka opracowania, rok 2015 charakteryzował się największą od 2009 liczbą oddanych do użytkowania mieszkań.
Na wsi jak grzyby po deszczu
W minionym roku większość, bo 51,5 procent oddanych mieszkań w regionie zlokalizowanych było na wsi (3222 lokale). To o 5,2 procent więcej niż rok wcześniej. Zdecydowana większość (93,8 proc.) mieszkań na wsi to własność osób fizycznych.
Udział mieszkań znajdujących się w miastach (wybudowano ich 3040) zmniejszył się w stosunku do roku 2015 o 5,9 procent. Najwięcej mieszkań w miastach (63,3 proc. ogółu) przekazano na sprzedaż lub wynajem.
Ciekawe, aczkolwiek mało budujące, są wojewódzkie szacunki dotyczące liczby nowo wybudowanych lokali na 1000 mieszkańców. Są to 3 lokale (w kraju 4,3) i jest to mniej niż w roku 2015 (3,2). Przeciętnie na 1000 zawartych małżeństw do użytku oddano u nas 620 mieszkania (w kraju 844). W kujawsko-pomorskich miastach na 1000 zawartych małżeństw przypadło 505 mieszkań, zaś na wsi było ich 736.
Metraż mieszkań nam rośnie
Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania w naszym regionie wynosiła 101,8 metrów kwadratowych (wobec 98,2 m w 2015 r.). I tu ciekawostka - ta powierzchnia była większa niż przeciętna krajowa (94,5 m). Największe mieszkania oddano w budownictwie zakładowych (207,8 m), choć jak już napisaliśmy, ten rodzaj lokali to absolutny margines statystki (6). W budownictwie indywidualnym było to 126,6 m. Najmniejsze lokale, bo o przeciętnym metrażu 40,6, oddawano w budownictwie komunalnym.
W miastach budowano mieszkania o średniej powierzchni 75,6 metrów kwadratowych, a na wsi o dużo większej - 126,4.
Dawno minęły czasy, gdy nowe mieszkania nie miały bieżącej wody i kanalizacji. Teraz buduje się wyłącznie takie. Aż 70,1 procent mieszkań wyposażonych zostało w odprowadzanie ścieków do sieci. Mieszkania wyposażone w dostęp do ciepłej wody z centralnej sieci stanowiły 28,8 procent ogółu.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Toruń buduje sobie najwięcej
W największych miastach regionu najwięcej mieszkań oddano w ubiegłym roku w niespełna 200-tysięcznym Toruniu - to 925, co stanowi 14,8 procent wszystkich oddanych w Kujawsko-Pomorskiem.
W Bydgoszczy, czyli największym, prawie 360 - tysięcznym ośrodku, oddano 864 mieszkania. We Włocławku (ok. 110 tys. mieszkańców) było to 148 lokali, natomiast w Grudziądzu (niespełna 100 tys.) 96. W skali powiatów najwięcej mieszkań oddano w bydgoskim - 794 (12,7 proc. ogólnej liczby lokali w województwie).
