Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nakielska Fara - najchętniej wybierany przez młodzież temat prac plastycznych

(ms)
Pamiątkowe zdjęcie uczestników konkursu pt. "Moje spotkanie z zabytkami".
Pamiątkowe zdjęcie uczestników konkursu pt. "Moje spotkanie z zabytkami". Maja Stankiewicz
W Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle podsumowany został konkurs plastyczny adresowany do dzieci i młodzieży pt. "Moje spotkanie z zabytkami". Otwarto też nowe wystawy, w tym wystawę fotograficzną poświęconą Janowi Pawłowi II.

W poprzednich latach miejscowe zabytki malowali młodzi nakielanie. Tym razem do udziału w konkursie zaproszono też uczniów z pozostałych krajeńskich gmin naszego powiatu czyli Sadek i Mroczy. Jak im poszło?

Poziom tegorocznych prac był dość wysoki. Andrzej Sołtysiak, dyrektor muzeum miał jednak pewne uwagi co do wyboru tematyki. Bo w powiecie nakielskim jest wiele bardzo ciekawych zabytkowych budowli wartych uwiecznienia, a zdecydowana większość młodych twórców wybrała na temat swojej pracy kościół farny.

Drugim popularnym tematem, który zainspirował młodzież był spichlerz przy ul. Pocztowej w Nakle, siedziba muzeum. - To, że ktoś namalował budynek naszego muzeum wcale nie oznacza, że od razu dostanie nagrodę - informował wczoraj gości wernisażu Andrzej Sołtysiak, bo prace uczniów pokazano na wystawie, którą oglądać można na drugim piętrze spichrza.

Fara dominowała, ale i kilka innych świątyń znalazło się na rysunkach i malowidłach m.in. kościół pw. św. Stanisława w Nakle, drewniana świątynia pw. św. Mikołaja w Ślesinie czy kościół pw. św. Wojciecha w Sadkach.

- A przecież zabytki Krajny to nie tylko kościoły - podkreślali organizatorzy. Niewykluczone więc, że w przyszłości zmieniona zostanie formuła konkursu, by większy nacisk położyć na mniej znane zabytkowe budowle. W tym roku takich prac było zaledwie kilka. Przedstawiały m.in. rozebrany niedawno w związku z budową obwodnicy Nakła wiadukt cukrowski, a także dworek w Lubaszczu, dom szypra w Nakle, ruiny pałacu w Runowie czy też śluzy na Noteci.

A kto wygrał tegoroczny konkurs? Jury pod przewodnictwem nakielskiej artystki Bożeny Sobieszczyk-Redlak, po dyskusji z pracownikami muzeum, przyznało trzy nagrody w starszej kategorii wiekowej i jedną w młodszej. Wśród dzieci z klas I-III pierwsza nagroda trafiła do Julii Makowczyńskiej z Paterka.

W starszej kategorii: klasy IV-VI nagrodzono: Annę Borus (I miejsce i wyróżnienie) oraz Mateusza Przyweckiego (II miejsce) i Małgorzatę Kozłowską (trzecie). Oboje są uczniami SP nr 4 w Nakle. W tej kategorii wyróżniona została także Katarzyna Kamińska z Paterka.

W muzeum w Nakle czynne są jeszcze dwie inne nowe wystawy. Na piętrze muzeum otwarto w miniony piątek wystawę malarstwa pt. "Sztuka Polska 1863-1963. Kolekcja pakoska". Z kolei od soboty prezentowane są w muzeum fotografie Arturo Mari i Baika Nam Sik poświęcone Janowi Pawłowi II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska