Samorząd województwa organizuje połączenia kolejowe nie tylko w naszym regionie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i we współpracy z partnerami w sąsiednich regionach uruchomiliśmy również bezpośrednie pociągi do ważnych ośrodków w siedmiu polskich województwach, w tym do Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Kołobrzegu, Olsztyna i Łodzi.

– Zależy nam na budowaniu zainteresowania ofertą transportu kolejowego i na budowaniu zaufania pasażerów do tej formy komunikacji. Nasze pociągi są równie komfortowe jak te z połączeń dalekobieżnych, ale bilety mamy tańsze. Jednocześnie powiększamy w ten sposób liczbę pociągów obsługujących te linie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W obecnym rozkładzie jazdy utrzymujemy bezpośrednie połączenia międzyregionalne:
z województwem łódzkim:
- 2 pary połączeń do stacji Łódź Kaliska (jedna z Bydgoszczy, jedna z Torunia)
z województwem mazowieckim:
- 6 par połączeń do stacji Sierpc
z województwem warmińsko-mazurskim:
- 4 pary połączeń do Olsztyna (dwie z Bydgoszczy przez Toruń, jedna z Inowrocławia, jedna z Torunia)
z województwem wielkopolskim:
- 2 pary pociągów z Bydgoszczy do Poznania
- 5 par pociągów z Torunia do Poznania
- jedna para z Torunia do Gniezna
- 8 par z Bydgoszczy do Piły
z województwem zachodniopomorskim:
- codzienna jedna para pociągów „Barnim” z Bydgoszczy do Szczecina (nowość w tegorocznym rozkładzie)
- wakacyjny weekendowy pociąg „Rybitwa” z Torunia przez Bydgoszcz do Kołobrzegu
z województwem pomorskim:
- 4 pary pociągów z Bydgoszczy do Gdyni
- wakacyjny pociąg Bydgoszcz – Hel (nowość w tegorocznym rozkładzie)
- 5 par pociągów z Bydgoszczy do Chojnic
- 7 par pociągów do Czerska (jedna para z Bydgoszczy, dwie z Tucholi, 4 z Laskowic Pomorskich).
Utrzymanie kolejowych połączeń pasażerskich kosztuje w tym roku budżet województwa 240 mln złotych. Trzy czwarte tych połączeń obsługują zakupione przez samorząd województwa nowoczesne pojazdy szynowe.
Ciechocińskie tężnie coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
– Otrzymana rekomendacja jest wyrazem uznania unikatowych wartości tężni i całego zespołu solankowego, a także uhonorowaniem wieloletnich działań, które początkowo doprowadziły do wpisania kompleksu tężni na Listę Pomników Historii, a teraz otwierają drogę do najwyższego dla zabytku wyróżnienia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Symbol naszego najsławniejszego uzdrowiska jest wizytówką naszego regionu, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby to dziedzictwo chronić i promować na arenie międzynarodowej.
„Komitet [ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego] uznaje, że wyjątkowa uniwersalna wartość (OUV), autentyczność i integralność, oraz zidentyfikowane atrybuty powyższych obiektów i/lub zespołów zabytkowych spełniają kryteria wyznaczone przez Komitet Światowego Dziedzictwa dotyczące budowania reprezentatywnej, zrównoważonej i wiarygodnej Listy światowego dziedzictwa” – czytamy w przyjętej przez komitet uchwale.
Wśród obiektów tworzących zespół zabytkowej warzelni soli, które zostały wskazane we wniosku, są tężnie solankowe, budynek warzelni soli, podziemna komora ujęcia solanki, nadziemna otwarta instalacja Grzybek i przepompownia. Ciechociński kompleks, działający w oparciu o technologie i urządzenia funkcjonujące od ubiegłego stulecia, jest jedynym historycznym zespołem nieprzerwanie warzącym sól w skali przemysłowej w Europie, a jego charakterystyczne elementy – tężnie solankowe – stanowią największy tego typu zespół na Starym Kontynencie. Ich modernizacja zakończyła się w 2023 roku.
– To dla nas historyczny moment i wielki powód do dumy. Zespół Warzelni Soli to serce uzdrowiskowej tradycji Ciechocinka, symbol naszej tożsamości i dziedzictwa. Fakt, że został doceniony na szczeblu krajowym i wskazany jako kandydat do UNESCO, otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju, promocji i ochrony tego wyjątkowego miejsca. Teraz przed nami ciężka praca, by udowodnić tę unikatowość przed Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO – podkreśla burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.

Wpisanie obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest wieloetapowym procesem. Otrzymana rekomendacja otwiera drogę do wpisania zespołu tężni na krajową listę informacyjną, która jest podstawą do przygotowania nominacji do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Dalszej oceny dokonują eksperci z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (International Council on Monuments and Sites, ICOMOS) i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature, IUCN). Decyzja o wpisie zapada podczas corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Tężniami solankowymi, fontanną Grzybek i Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego administruje marszałkowska spółka Uzdrowisko Ciechocinek.
W tym roku – decyzją sejmiku województwa – samorząd województwa przejął nieczynny od ponad dwóch dekad zabytkowy basen solankowy w Ciechocinku.