Zobacz wideo. Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy
Oświatowi związkowcy od dawna domagali się szczepień przeciwko COVID-19 dla nauczycieli.
Fala zachorowań na koronawirusa wśród nauczycieli
Już 30 listopada ZNP złożył wniosek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego „o priorytetowe potraktowanie pracowników oświaty w zakresie dostępności do testowania i szczepienia przeciwko SARS-CoV-2”.
Argumentowano, że liczba zwolnień lekarskich pracowników edukacji w tym roku szkolnym jest o 37 proc. większa niż rok wcześniej, a co więcej - od 1 września 2020 r. zwolnienia lekarskie otrzymało ponad 430 tys. pracowników oświaty.
polecane
Związek zwrócił też uwagę na to, że co prawda przejście na zdalny tryb nauczania może powstrzymać falę zachorowań, ale wraz z powrotem uczniów do szkoły problem wróci. A według rządowych zapowiedzi ma to z dużym prawdopodobieństwem nastąpić po przesuniętych, zimowych feriach, czyli 18 stycznia. W pierwszej kolejności nauczanie stacjonarne miałoby objąć dzieci z klas I-III, na razie nie wiadomo, czy w normalnym trybie, czy hybrydowym.
- Skoro mamy wrócić do szkoły po zimowych feriach, powinniśmy mieć możliwość skorzystania ze szczepień w pierwszej kolejności - mówi Mirosława Kaczyńska, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy i szefowa bydgoskiego oddziału związku.
Ale gdy na początku grudnia rząd poinformował, że podpisano już umowy na zakup szczepionki, z której w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać „osoby szczególnie narażone”, o nauczycielach nie było mowy.
Nauczyciele zaszczepią się w drugim etapie
Teraz sytuacja ma się zmienić. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 8 grudnia br., poświęconej Narodowej Strategii Szczepień przeciwko koronawirusowi poinformowano, że nauczyciele są grupą przewidzianą w planie szczepień.
Jednak nauczyciele nie są przewidziani do szczepień w pierwszej kolejności. Dopiero w drugim etapie, w praktyce w trzeciej turze na liście grup zawodowych objętych szczepieniami znaleźli się „pracownicy sektora edukacji”, a obok nich - pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników sanepidów.
Pierwsi będą szczepieni pracownicy ochrony zdrowia
Najpierw - „w etapie 0” - - będą mogli zaszczepić się pracownicy sektora ochrony zdrowia, czyli personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie pierwszym szczepionki przewidziane są dla pensjonariuszy i pracowników domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych itp.
Do soboty 12.12 br. , do godz. 10 rząd czeka na uwagi w sprawie projektu.
Współpraca: Monika Jankowska
