Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele znów będą bezrobotni. Także w naszym regionie

(ea)
O pracę dla nauczycieli nie jest łatwo
O pracę dla nauczycieli nie jest łatwo archiwum GP
Do końca kwietnia szkoły muszą zaplanować, ilu będą potrzebować nauczycieli we wrześniu. Wiadomo już, że szykują się zwolnienia w regionie. O szczegółach samorządy na razie mówić nie chcą.

W naszej gminie nie planujemy zwolnień nauczycieli - mówi Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu.

W tak komfortowej sytuacji jest jednak niewielu pedagogów w województwie. Do końca kwietnia dyrektorzy muszą opracować arkusze organizacyjne i wtedy okaże się, którzy nauczyciele prawdopodobnie stracą pracę. - Zwolnienia na pewno będą, ale na razie trudno określić ich skalę - nie ukrywa Janusz Pleskot, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Torunia. - Uczniów nie przybywa, co oznacza mniej pracy dla pedagogów. Poza tym obecnie ponad stu nauczycieli przebywa na urlopach dla poratowania zdrowia. Ktoś inny wykonuje teraz ich pracę, a oni wrócą przecież po urlopach do szkół. Godzin nie wystarczy dla wszystkich. Na szczęście przeważnie okazuje się, że zwolnienia wcale nie są tak duże, jak się spodziewano, bo część nauczycieli odchodzi, na przykład na emeryturę.

Przeczytaj również: Sprawdź, ile naprawdę pracują nauczyciele i ile zarabiają. Raport

Konkretnych liczb nie podają też inne samorządy. - Trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej do końca maja - mówi Iwona Waszkiewicz, dyrektor wydziału edukacji bydgoskiego ratusza.

- Na te pytania będzie można wstępnie odpowiedzieć po przedłożeniu przez dyrektorów placówek oświatowych arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2013/2014, czyli najwcześniej w maju - stwierdza również Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Tymczasem o pracę dla nauczycieli nie jest łatwo. - Dziś wymaga się od nauczycieli, aby mieli wykształcenie dwukierunkowe, aby mogli uczyć dwóch przedmiotów - mówi Jolanta Metkowska, dyrektor wydziału wspomagania edukacji Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Nauczyciele muszą być elastyczni. Warto poszukać różnych szkoleń, projektów, na przykład unijnych, aby można było podnieść swoje kwalifikacje. W przypadku utraty pracy można też wziąć pod uwagę założenie placówki prywatnej czy uruchomienie innego rodzaju działalności.

I tak się czasami dzieje. - Niektórzy nauczyciele rozpoczynają własny biznes - potwierdza Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - Jeden z nauczycieli otworzył szkółkę piłkarską, a drugi prowadzi ogólnorozwojowe sportowe zajęcia dla młodzieży, m.in. karate. Najwięcej zarejestrowanych jest polonistów, historyków, niemało także anglistów. Dla nauczycieli żadnych ofert pracy nie mamy.

Zobacz też: Bydgoszcz: ponad 4 miliony złotych kosztowały urlopy zdrowotne nauczycieli

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska