MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy bezrobotnym

Iza Wodzińska
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu współtworzy konsorcjum, które rozpocznie wkrótce realizację finansowanego przez Unię Europejską kwotą 2,5 mln euro programu przedakcesyjnego. Jego celem jest m. in. przystosowanie rynku pracy, a także małych i średnich przedsiębiorstw do konkurowania na europejskich rynkach.

     Program finansowany jest z jednego z segmentów funduszy PHARE 2001 Spójność Społeczna i Gospodarcza, przeznaczonego na rozwój "zasobów ludzkich". Jego cele to m. in. : wzrost możliwości zatrudnienia, rozwój przedsiębiorczości i tworzenie możliwości łatwego dostosowania się do zmieniających się warunków na zglobalizowanych rynkach.
     Analizy, strategie, szkolenia
     
Celem jego regionalnej części jest rozwiązywanie problemów lokalnego rynku pracy, poprzez przeciwdziałanie bezrobociu, wspieranie przedsiębiorczości, doskonalenie kadr małych i średnich przedsiębiorstw, a także wzmocnienie lokalnych instytucji, zajmujących się ograniczaniem bezrobocia. Konsorcjum przeprowadzi stosowne analizy rynków i : szkolenia zawodowe dla 1 200 osób (połowę miejsc zagwarantowano dla absolwentów) bezrobotnych lub zagrożonych utratą pracy (w ramach subprojektu "aktywne formy zwalczania bezrobocia"); szkolenia, treningi i praktyki dla 280 osób (połowa to absolwenci) rozpoczynających samodzielną działalność gospodarczą, co ma m. in. złagodzić społeczne skutki restrukturyzacji np. w oświacie i ochronie zdrowia (w ramach subprojektu "promocja przedsiębiorczości"); szkolenia dla pracowników (570 osób) oraz właścicieli i kierownictwa małych i średnich firm (290 osób) przede wszystkim z zakresu transferu nowych technologii i informatyki (w ramach subprojektu "promocja potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw"); pomoc w tworzeniu gminnych i powiatowych pomysłów na rzecz promocji zatrudnienia i przedsiębiorczości, co przełoży się przede wszystkim na modernizację kształcenia w szkołach zawodowych oraz szkolenia dla 60 nauczycieli i doradców zawodowych z tych szkół.
     Koordynatorzy z UMK
     
Na realizację tych pomysłów UE przeznaczyła 2,5 mln euro. W skład realizującego je konsorcjum oprócz UMK wchodzą: konsultingowa firma z Holandii Ecorys, poznańska firma konsultingowa Frąckowiak i Wspólnicy (prowadzą ją naukowcy i absolwenci poznańskiej Akademii Ekonomicznej), niemiecka fundacja Stiftung Grone Schule (zajmuje się szkolnictwem zawodowym) i toruński Zakład Doskonalenia Zawodowego. - Konsorcjum powstało w Toruniu, pomysłodawcą była firma Frąckowiak, od dawna współpracująca z UMK, my zaprosiliśmy pozostałych uczestników - wyjaśnia jeden z inicjatorów projektu prof. Zenon Wiśniewski, kierownik Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Pracownicy toruńskiego uniwersytetu pełnią w nim rolę ekspertów oraz kierują poszczególnymi jego elementami - prof. Wiśniewski i dr Edward Dolny z jego katedry koordynują dwa z czterech podprojektów.
     Jeśli gospodarka ruszy...
     
Czy program zmniejszy bezrobocie w Kujawsko-Pomorskiem? - Szkolenia nie tworzą miejsc pracy, dostosowują tylko podaż pracy do wymagań rynku. Dlatego w obecnej sytuacji ekonomicznej i społecznej trudno się spodziewać takiego efektu. Natomiast jeśli nasza integracja z UE sprawi, że gospodarka ruszy, nasz projekt wpłynie na zmniejszenie bezrobocia - twierdzi prof. Wiśniewski.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska