Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

Klimatyzatory w domach oraz mieszkaniach przestały być luksusem. Coraz bardziej upalne lata, duży wybór klimatyzatorów i w miarę przystępne ich ceny sprawiają, że z roku na rok więcej osób inwestuje w klimatyzację w domowym wydaniu.
Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania
Klimatyzator przenośny, czyli monoblokowy, jest najprostszy. Wymaga jednak stałego dostępu do powietrza z zewnątrz, przykładowo do otwartego okna albo drzwi balkonowych. Tamtędy, za pomocą rury, będzie wyprowadzane ciepłe powietrze na zewnątrz.
Sęk w tym, że przez okno jednocześnie wpuszczamy z powrotem ciepłe powietrze do mieszkania, a to wpływa na skuteczność działania instalacji. Poza tym trzeba przyzwyczaić się do hałasu, który robi klimatyzator przenośny. Może być trudno przy nim zasnąć.
Ciszej będzie, jeśli zdecydujemy się na klimatyzator typu split, znaczy: dwuczęściowy. W przypadku domu jednorodzinnego żaden problem, ale kto mieszka w bloku i chce mieć taki klimatyzator, musi najpierw dostać zgodę spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty bądź zarządcy na montaż urządzenia na zewnątrz, gdyż chodzi o ingerencję w część wspólną, jak dach czy elewacja.
Niekiedy spółdzielnie wydają pozytywną decyzję, ale zastrzegają, że zainteresowany dostarczy im przedtem pisemne zgody sąsiadów na montaż. Gdy chociaż jeden będzie przeciw, rozwiązaniem będzie tylko instalacja przenośnego klimatyzatora.
Klimatyzator split składa się z części wewnętrznej (parownik) i zewnętrznej (skraplacz), która jest montowana na elewacji, dachu czy balkonie, dzięki czemu nie słyszymy odgłosów podczas pracy urządzenia. Oba elementy są połączone instalacją chłodniczą.
Miejsce montażu jest stałe, więc chłodne powietrze w upały zapewniamy sobie w konkretnym pomieszczeniu, czyli np. pokoju czy kuchni.
Wyższy poziom zaawansowania to klimatyzator typu multisplit, czyli klimatyzacja centralna. Rozprowadzi chłód po całym mieszkaniu.
To dlatego, że jest jeden agregat zewnętrzny, ale w domu pojawia się parę takich urządzeń, a wszystko jest połączone.
Najlepiej byłoby, gdyby zdecydować się na klimatyzator multisplit na etapie budowy domu lub jego generalnego remontu, żeby uniknąć późniejszych drogich przeróbek.
Konserwacja klimatyzacji
O klimatyzator należy dbać. Nie wolno czekać, aż zacznie głośno chodzić, a z urządzenia zacznie wydobywać się brzydki zapach. Obudowę z wlotem i wylotem powietrza można przecierać wilgotną ścierką.
Czyszczenie jednostki zwykle rozpoczyna się od filtrów powietrza. Jednorazówki powinno wymieniać się według zaleceń producenta, a te wielokrotnego użytku płukać pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu bakteriobójczego, bo na filtrach osiada kurz i inny brud. Oczyszczanie podzespołów to już zadanie dla fachowców od klimatyzacji.