https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie poparz się tym barszczem! Charakterystyczna roślina jest bardzo toksyczna

Joanna Pluta
Gdy zobaczymy podejrzaną roślinę, wezwijmy straż miejską.
Gdy zobaczymy podejrzaną roślinę, wezwijmy straż miejską. Dariusz Gdesz
Rosnąca wysoko, charakterystyczna roślina jest bardzo toksyczna. Ostatnio w Warszawie poparzyła małą dziewczynkę. U nas też występuje?

Dostaliśmy informację, że tak. Jedna z naszych Czytelniczek zgłosiła, że barszcz Sosnowskiego widziała w Tryszczynie, nad wodą. - Dobrze, że zwróciłam na to uwagę i szybko zabrałam stamtąd dzieci, bo nie wiem, co by było - mówi. - Przecież to niebezpieczna roślina.

Przeczytaj także: Trujący dym dusi mieszkańców Świecia i Gruczna
Niebezpieczna, o ile to rzeczywiście barszcz Sosnowskiego. Niby jest charakterystyczny, ale łatwo go pomylić z innymi, które nie stanowią zagrożenia. Lepiej jednak nie ryzykować i miejsce, w którym widzieliśmy podejrzaną roślinę, zgłosić. W naszym regionie można to zrobić w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jego pracownicy skontrolują wskazane miejsce.

W tym roku jednak nikt się do nich jeszcze nie odezwał w tej sprawie. - W poprzednich latach owszem, ale teraz jeszcze nie. Sprawdzimy Tryszczyn, ale potrzebujemy dokładnej lokalizacji - słyszymy.

W pozostałych częściach kraju problem jest większy. - Zgłoszeń jest dość dużo, bo i świadomość ludzi jest większa. Na szczęście, niektóre z nich okazują się być fałszywym alarmem - mówi nam Izabela Sachajdakiewicz ze stołecznej Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin przy Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, która od lat prowadzi badania nad występowaniem barszczu w Polsce. - Gdy zobaczymy podejrzaną roślinę, najlepiej przesłać do nas jej zdjęcie - za pośrednictwem adresu mailowego, który można znaleźć na stronie www.barszcz.edu.pl. Odpowiemy, czy jest się czego obawiać, czy nie.

Barszcz Sosnowskiego to palący problem. Opis, zagrożenie i zwalczanie tej rośliny

Jeśli jednak okaże się, że mamy do czynienia z barszczem Sosnowskiego albo olbrzymim (są ze sobą blisko spokrewnione, oba toksyczne, wyglądają niemal identycznie), to co nam grozi? - Substancja toksyczna jest w roślinie cały czas, najwięcej wydziela jej, gdy kwitnie - ostrzega Sachajdakiewicz. - Uaktywnianiu toksyny sprzyjają też ciepło i wilgotność. Nie ma jednego miejsca, w którym występują częściej. Możemy je spotkać nad wodą, na obrzeżach lasu, przy drogach.

Działają tak, że obniżają odporność naszej skóry na oparzenia słoneczne. Gdy skóra zetknie się z rośliną, a później wystawimy ją na promienie słoneczne, możemy spodziewać się oparzeń podobnych do tych, jakie występują po polaniu wrzątkiem. - Wtedy od razu trzeba się zgłosić do lekarza.

Jak się pozbyć roślin? Na pewno nie na własną rękę. Wykaszanie się nie sprawdza, pozostają środki chemiczne. Ale niczego nie wolno robić samemu. Lepiej skonsultować się z WIORiN albo ze strażą miejską.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beata

w inowrocławiu też sośnie przy ul Staropoznańskiej co na to władze?

a
archangielski korzeń
W dniu 27.06.2015 o 13:21, Zx napisał:

Ciekawe jak ma się buzia pana strażnika? Po co pod to badziewie włazić? Na marginesie przy Brdzie na wysokości ulicy Przyrzecze rośnie spora kolonia ARCYDZIĘGIELA - mam nadzieję, że jakiś domorosły botanik tego nie zniszczy, bo roślina zacna, pożyteczna i PRAWNIE CHRONIONA. Na nieszczęście - ciut, ale to ciut podobna do barszczu.

Owszem pewne podobieństwo jest. Ponadto Dzięgiel litwor od 2014 roku jest objęty jedynie ochroną częściową. Uprawiany często jako roślina ozdobna ze względu na liczne walory w tym przyjemny zapach.

J
Ja

Bardzo dużo barszczu rośnie na poboczu przy trasie Wałdówko- Wałdowo (pow. sępoleński). Już w zeszłym roku rozpoczęto usuwanie, jednak nie tak łatwo go zwalczyć. W tej chwili nie rośnie tam nic innego. Wcześniej nikt się nim nie interesował. Na  100% jest to barszcz Sosnowskiego, bo ma nawet 4 metry wysokości. Ale niebezpieczny jest każdy z barszczy kaukaskich, nie tylko Sosnowskiego. Jeszcze kilka sztuk jest na poboczu przy trasie Olszewka- Przepałkowo (pow. sępoleński). Najważniejsze jest wyczulenie i pokazanie go dzieciom!   

t
ts
Zx roślina bezpieczna puki soków nie puści
a
ala

Przy ul.Toruńskiej /łęgnowo/  na dawnej pętli tramwaju nr 5 też rośnie podobna roślina...być może jest to arcydzięgiel lekarski, ale nie zaszkodzi sprawdzić przez służby do tego powołane :)

Z
Zx

Ciekawe jak ma się buzia pana strażnika? Po co pod to badziewie włazić? Na marginesie przy Brdzie na wysokości ulicy Przyrzecze rośnie spora kolonia ARCYDZIĘGIELA - mam nadzieję, że jakiś domorosły botanik tego nie zniszczy, bo roślina zacna, pożyteczna i PRAWNIE CHRONIONA. Na nieszczęście - ciut, ale to ciut podobna do barszczu.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska