Wysokie trawy tworzą wyraziste bryły o czystych kształtach, a kępki niskich traw wyglądają z daleka jak aksamit. Są trawy o liściach paskowanych, sinych, srebrzystych, żółtych, niebieskich, ciemno- i jasnozielonych. Kwiatostany traw ozdobnych też są kolorowe - białe, srebrzyste, fioletowe, żółtobrązowe, czerwonawe.
Stanowisko i gleba
Niskie trawy najlepiej sadzić w większych grupach na rabatach bylinowych, można z nich zrobić obwódki rabat, dobrze będą się czuły w ogrodzie skalnym. Trawy tworzące średnie i duże kępy najładniej będą wyglądały posadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach na trawniku. Mogą też stanowić tło dla bylin. Ładnie będą się prezentować posadzone w glinianych, dużych donicach i postawione na tarasie.
Trzeba tylko pamiętać, żeby sadzić trawy w miejscach nasłonecznionych. Wtedy ich pędy nie wyciągają się i rośliny dobrze zimują.
Przed posadzeniem kęp traw ozdobnych musimy starannie oczyścić glebę z chwastów (przede wszystkim wieloletnich). Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, próchniczne, niepodmokłe (z wyjątkiem podłoża dla gatunków bagiennych). Gatunki tworzące najmniejsze kępki sadzimy w rozstawie 10 x 10 cm. Najwyższe gatunki traw - miskanty, ostnice - musimy sadzić w odległości 3 - 4 m.
Pielęgnacja
Trawy ozdobne są łatwe w uprawie. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych (np. nie trzeba ich kosić). Zaleca się jedynie usuwać latem przekwitłe kwiatostany, a wczesną wiosną przycinać kępy tuż nad ziemią, aby ułatwić wzrost młodym pędom. Trawy sprzedawane w pojemnikach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Systematycznie je odchwaszczamy, a wiosną - nawozimy jednorazowo nawozem wieloskładnikowym. Na zimę zostawiamy kępy nieprzycięte, ewentualnie związujemy je, żeby nie topniał w nich śnieg. Jeśli opady śniegu zimą są duże, dbamy też o to, żeby śnieg nie zalegał na kępkach niskich traw, które mogą być wtedy porażane przez pleśń śniegową.
Gatunki
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) - w zależności od odmiany tworzy kępy o wysokości od 2 do 4 m. Trochę niższy jest miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus). Z wyjątkiem młodych egzemplarzy odmian kolorowych, które niekiedy przemarzają, roślina ta jest odporna na silny mróz. Wymaga dużo słońca i żyznej gleby, wilgotnej, ale przepuszczalnej. Najlepiej sadzić ją przy zbiornikach wodnych. Z miskantu chińskiego można tworzyć zwarte żywopłoty lub obsadzać nim rabaty.
Ostnica Jana (Stipa joannis) i ostnica olbrzymia (Stipa gigantea) tworzą wiechy, które wyglądają jak srebrne nici. Osiągają wysokość do 2 m.
Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) - wyrasta do 1 m wysokości, a jej pędy kwiatostanowe do 2 m. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i wilgotnej, żyznej glebie. Kwitnie od lipca. Odmiana Picta ma biało paskowane liście i dorasta do wysokości 0,5 m. Wymaga dużej wilgotności powietrza oraz gleby. Podczas suchego lata, już w połowie sierpnia, jej źdźbła się zwijają i wtedy należy ją skosić. Dzięki temu ponownie odrośnie i będzie ładna do zimy.
Manna mielec (Glyceria maxima) i spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) dorastają do 2 m wysokości i nadają się na stanowiska bagienne.
n
Za tydzień - bambusy w ogrodzie.
Nie tylko trawnik
Malwa
Kępy wysokich traw zdobią ogród nie tylko w okresie wegetacji. Także zimą, oszronione, wyglądają bardzo efektownie. Warto się zastanowić, czy nie dosadzić traw na rabatę kwiatową. A może część ogrodu przeznaczyć tylko dla traw?