Zobacz wideo: Bydgoszcz. Patrol na motocyklach pomógł starszej kobiecie

To na wniosek profesora Podkówki pobudowano wytłaczarnię oleju z nasion rzepaku i pierwszą w Polsce agrorafinerię do produkcji biopaliwa Epal, przeznaczonego do silników wysokoprężnych. Wpisał się on w historię bydgoskiego szkolnictwa wyższego. Znany był bowiem jako pierwszy dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt obecnie Politechniki Bydgoskiej. Wydziałem kierował przez dwie kadencje.
Profesor Podkówka był naukowcem z zakresu żywienia zwierząt, znawcą w zakresie konserwacji pasz. Przez wiele lat piastował funkcję przewodniczącego Komisji Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Komitetu Nauk Zootechnicznych Polskiej Akademii Nauk i był członkiem Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa oraz Komisji ds. oceny odmian kukurydzy przy Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zasłynął ponadto jako niezależny ekspert w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, w Komisji ds. pasz.
Za swoją naukową działalność otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Prof. Podkówka zmarł 8 grudnia 2022. Msza pogrzebowa śp. prof. Podkówki odbędzie się w piątek, 16 grudnia, początek o godz. 10 w kościele rzymskokatolickim pw. Najświętszej Marii Panny w Osielsku. Później uroczystości będą na cmentarzu parafialnym.