1 października prawie 900 dzieci zasiądzie w sali kina "Rondo" i bezpłatnie obejrzy seanse bajkowe. Z przyjemnością wybiorą się z nimi nauczyciele, którzy z taką samą przyjemnością przypomną sobie kreskówki z dzieciństwa.
Trzy bezpłatne seanse w "Rondzie"
- Na bezpłatne seanse zaproszeni zostaną uczniowie chełmińskich szkół podstawowych i gimnazjów - mówi Marcin Dombrowski z ChDK. - W roku ubiegłym "Bajkobus" odwiedził 12 miejscowości, a projekcje filmowe obejrzało 3450 młodych widzów. Zorganizowano łącznie 31 pokazów filmowych, prezentując 50 filmów z dorobku Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej, Studia Se-Ma-For w Łodzi, Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu oraz firmy Platige Image.
W Chełmnie zaplanowano trzy projekcje filmowe: dla klas 1-3, 4-6 i dla gimnazjalistów. Najmłodsi zobaczą klasykę polskiej animacji - m.in. "Reksia", "Bolka i Lolka", "Koziołka Matołka", starsi - "Piotrusia i Wilka" i "Mały Western". Gimnazjaliści zapoznają się też z najnowszą komputerową techniką animacyjną - choćby w filmach "Wiedźmin" i "Katedra.
Bajki dostosowane są do wieku zaproszonych.
- Grzechem byłoby nie skorzystać z takiej okazji, tym bardziej, że w Chełmnie nie ma kina i większość dzieci rzadko ma możliwość obcowania z tą formą kultury - mówi Magdalena Ludwikowska, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta Chełmna. - Kiedyś bajki miały większy wydźwięk dydaktyczny. I o to chodzi, aby dzieci to zobaczyły i porównały tamte bajki ze współczesnymi. Ponadto, gimnazjaliści będą mogli podpatrzeć największe osiągnięcia komputerowe w bajkach współczesnych.
Dyrektorzy szkół podkreślają, że bajek, w których jest dobry morał i nie ma przemocy nigdy za wiele.
Najważniejszy jest morał
- Jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej uważam, że bajki są znakomitą formą przekazywania wartości - mówi Anna Kordowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie. - O ile bajki są odpowiednie. Moje dzieci długo oglądały bajki i nie zrobiło im to krzywdy. Obecnie dobrych bajek brak.Warto więc dzieciom pokazać, co oglądali rodzice, bo to bajki z dobrym wzorcem zachowań - gdzie wygrywa dobro, nie siła, przemoc, agresja.