Niedziela Palmowa jest świętem w kalendarzu chrześcijańskim. Zawsze wypada na 7 dni przed Wielkanocą. Niedziela Palmowa rozpoczyna tzw. Wielki Tydzień i kończy 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Podobnie, jak święta wielkanocne, jest to święto ruchome.
Niedziela palmowa to święto, które ma przygotować duchowo chrześcijan do Wielkanocy, okresu wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa.
Zobacz również:Co to jest niedziela palmowa? Jakie obowiązują zwyczaje i tradycje?
Niedziela palmowa zwyczaje i tradycje
Niedziela palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Tego dnia przychodzi się do kościoła z palemką, która jest symbolem odradzającego się życia.
Na Kujawach, Pałukach i ziemi mogileńskiej palmy wielkanocne były gałązkami wierzbowymi z „kotkami”, bukszpanem i miotełką nadwodnej trzciny, związywane czerwoną wstążką na szczęście. Wierzono, że palma poświęcona w Niedzielę Palmową chroni przed nieszczęściami i dlatego przechowywano ją przez cały rok.
Spalone na popiół palmy dodawano do naparów podawanych ludziom i zwierzętom, by ochronić przed chorobami. Dymem z palm okadzano krowy przed pierwszym wyprowadzeniem na pastwisko. Zatykano w rogach izby i stodoły by chroniły przed piorunami. Zatknięte na granicy pola, miały chronić przed gradobiciem.
Przeczytaj także:Niedziela palmowa: kiedy wypada, co to jest?
Kiedy w 2019 roku wypada Niedziela Palmowa? W 2019 roku Niedziela Palmowa przypada na 14. kwietnia. Tydzień później, 21. kwietnia obchodzimy pierwszy dzień wielkanocny.
Wideo: W Łysych odbył się konkurs na najdłuższą i najpiękniejszą palmę
