Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektórzy uczniowie skończą podstawówkę... dwa razy

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Uczniowie, którzy „obleją” pierwszą klasę gimnazjum, trafią ponownie do podstawówki. Oznacza to, że ukończą ją… dwa razy!
Uczniowie, którzy „obleją” pierwszą klasę gimnazjum, trafią ponownie do podstawówki. Oznacza to, że ukończą ją… dwa razy! Paweł Relikowski
Uczniowie, którzy „obleją” pierwszą klasę gimnazjum, trafią ponownie do podstawówki. Oznacza to, że ukończą ją… dwa razy!

We wrześniu wchodzi w życie reforma oświaty. Obecni szóstoklasiści pójdą do siódmej klasy szkoły podstawowej zamiast do pierwszej klasy gimnazjum. Gimnazja nie przeprowadzą już naboru. Wtedy sytuacja skomplikuje się dla tych, którzy nie otrzymają promocji do drugiej klasy, bo nie będzie już pierwszych klas, w których mogliby powtórzyć rok.

Tacy uczniowie mają trafić we wrześniu 2017 do siódmej klasy SP. Natomiast ci, którzy nie zaliczą klasy drugiej w 2018, wówczas we wrześniu tego roku rozpoczną naukę w klasie ósmej.

W kuratorium apelują, aby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej. Byłyby one bowiem niekomfortowe dla uczniów. - Z dwóch powodów: konieczności powtarzania roku nauki oraz znalezienia się w innej szkole. Dlatego tak ważne jest, aby starać się, żeby takich przypadków było jak najmniej i wspierać uczniów – mówi Jolanta Metkowska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

W szkołach w regionie zapewniają, że tak się właśnie dzieje.  - Robimy wszystko, aby pomóc uczniom z problemami w nauce – mówi Marek Dobucki, dyrektor Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy. – Na przykład, uczeń może razem z nauczycielem odrabiać zadania domowe. Każdy z nauczycieli w wyznaczonych godzinach dyżuruje w szkole. Jeśli ktoś raz nie odrobi zadania domowego, informujemy rodziców, że dziecko zostanie po lekcjach, aby uzupełnić braki. Oprócz tego odbywają się różne zajęcia dodatkowe, na których można nadrobić zaległości. Zależy nam też na współpracy z rodzicami, dlatego staramy się, żeby kontakt z nimi był na bieżąco.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska o reformie w polskiej oświacie: Ze wszystkim zdążymy.
źródło: Dzień Dobry TVN

- Staramy się jak najbardziej wspierać naszą młodzież – mówi również Ewa Cieślak, dyrektor Gimnazjum nr 2 we Włocławku. – Praktycznie od zawsze w naszej szkole odbywają się zajęcia wyrównawcze, a jeśli jest potrzeba, to nauczyciele zostają po lekcjach, aby pomóc uczniom. Współpracujemy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, która służy wsparciem nie tylko uczniom, ale też rodzicom i nauczycielom.

Przepisy mówią, że uczeń, który ma oceny niedostateczne maksymalnie z dwóch przedmiotów, może przystąpić do poprawki w sierpniu. Ponadto, w przypadku dużej liczby godzin nieobecności, ma prawo zdawać egzamin kwalifikacyjny. Jeśli nie zda egzaminów, powtarza rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska