Spis treści
Trasy spacerowe i rowerowe w Golubiu-Dobrzyniu
W Golubiu-Dobrzyniu nie brakuje miejsc idealnych na jesienny spacer czy rowerową przejażdżkę. Rejon muszli koncertowej, lasy za ulicą Żeromskiego, Dolina Kasztelana, jezioro Jeziurki - to tylko część opcji. Jeśli chcemy zobaczyć jesienną panoramę miasta warto wybrać się na zamkowe wzgórza lub góry przy ulicy Brodnickiej (w rejonie dawnej strzelnicy).
Zdjęcia miejsc w Golubiu-Dobrzyniu i okolicach, idealnych na jesienny spacer
Lasy w powiecie golubsko-dobrzyńskim
Lasy w Golubiu-Dobrzyniu i okolicach pięknie prezentują się w jesiennej szacie. Wśród polecanych miejsc są m.in. Olszówka-Okonin, Okonin-Kowalewo, Paliwodzizna, okolice Jeziurek, Konstancjewo.
Maciej Foksiński zaznacza: - Droga z Olszówki do Okonina, wszystkie kolory jesieni.
Polecamy także Płonne, około 4 km od Szafarni. Tu Maria Dąbrowska pisała "Noce i dnie". Jest tu góra modrzewiowa, czyli Pomnik Przyrody, gdzie rośnie kilka ponad 300-letnich drzew. Tu bywała pisarka. Ponadto są piękne lasy i Drwęca oraz kościółek, w którym grywał Chopin.
Szymon Wiśniewki poleca dęby w Słuchaju, nazywane golubsko-dobrzyńskim "Dewajtisem".
Zabytki powiatu golubsko-dobrzyńskiego
Zza jesiennych drzew pięknie prezentują się zabytki. W Golubiu-Dobrzyniu w towarzystwie kolorowych liści mamy zamek, kościoły, starówkę.
W powiecie warto odwiedzić Ośrodek Chopinowski w Szafarni, który mieści się w pałacu, do którego przyjeżdżał młody Fryderyk Chopin na zaproszenie swojego szkolnego kolegi Dominika Dziewanowskiego i jego ojca Juliusza Ignacego Dziewanowskiego. Godny uwagi jest też klasztor w Oborach.
Czytaj w serwisie
Golub-Dobrzyń ma unikatową atrakcję Byli tu: Stanisława Soyka, Piotr Adamczyk, Kasia Cichopek i ekipa z "Rancza"
Do tych dworków i pałaców można wejść Te zabytki są ogólnodostępne. Działają w nich restauracje, muzea, szkoły, hotele, biblioteki, sklepy, sanatoria
