
(fot. Fot. Reuters)
Ciemne zarysy i linie wyznaczające granice dawnych budowli zaobserwowano dopiero dzięki zdjęciom lotniczym. Na jednym z nich, pochodzącym z okolic miejscowości Dorset w południowo-zachodniej Anglii widać ziemny zarys historycznego rzymskiego obozowiska.
- To lato jest wyjątkowe. W ubiegłych latach już obserwowaliśmy podobne zjawiska, ale w tym mieliśmy okazję odkryć też zupełnie nowe, dotąd nieznane ślady historii - mówi Dave MacLeod z fundacji historyków English Heritage.
Specjaliści tłumaczą, że zarysy historycznych obiektów dostrzegalne z lotu ptaka, powstają dzięki cieniowi, jaki rzucają suche, łamliwe łany zbóż. Tych nierówności terenu, w normalnych warunkach, gdy kłosy są zdrowe i silne, nie sposób dostrzec.
Znalezisko w Dorset jest szczególnie ważne. Brytyjscy historycy zaznaczają, że wcześniej nie wiedzieli o obecności tak dużego rzymskiego obozowiska w tej części Anglii. Do tej pory w tym regionie kraju wiadomo było tylko o dwóch innych obozach legionistów.
Z kolei w rejonie miejscowości Holderness, we wschodnim Yorkshire, w podobnych warunkach odkryto ponad sześćdziesiąt śladów obozowisk jeszcze z czasów prehistorycznych.
Czytaj e-wydanie »