Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieśmiertelne zawody

Redakcja
sxc.hu
Zdaniem niektórych futurystów, związkowców i specjalistów ds. zasobów ludzkich istnieje duża szansa, że za 10 lat będziemy wykonywali zupełnie inne zawody niż dziś.

Do 2020 roku gospodarka będzie jeszcze bardziej zglobalizowana. Proces przechodzenia z paliw kopalnych na alternatywną energię zdąży nabrać pełnego rozpędu.

Gwałtowny rozwój takich krajów jak Chiny czy Indie zwiększy znaczenie zasobów i surowców.

Podstawą funkcjonowania wielu branż staną się usługi wirtualne. Nie oznacza to, że dla ludzi nie będzie już pracy.

Jednak aby ją znaleźć, trzeba będzie zmienić zawód. - Zacznijmy od tego, że rok 2020 w niczym nie będzie przypominał tego, co jest dzisiaj - uważa Stephanie Bird z Licencjonowanego Instytutu Personelu i Rozwoju.

- Nie jesteśmy w stanie uodpornić swojej kariery na przyszłe zmiany, ale możemy się do nich dostosować - dodaje specjalistka.

Pracownicy przyszłości

- Prawnik - o ile wiele aspektów prawa opartych na wiedzy można zautomatyzować, zawsze będą potrzebni ludzie, którzy potrafią wpłynąć na sędziów i ławę przysięgłych, zwłaszcza w dynamicznie rozwijającym się obszarze patentów i prawa do własności intelektualnej.

- Polityk - faktem jest, że niektórzy z nich mocno kombinują, ale nigdy nie wyzbędziemy się potrzeby posiadania przywódców.

- Pisarz - być może dni dziennikarstwa w obecnej formie są policzone, ale ktoś będzie musiał pisać instrukcje do tych wszystkich robotów, rakiet kosmicznych, protez i innych udogodnień.

- Artysta - komputerowe generowanie obrazu może stanowić pewne zagrożenie dla aktorów, ale sztuka będzie ewoluować razem z technologią i dlatego nie zniknie.

- Grabarze, prostytutki, poborcy podatkowi i przywódcy religijni mogą spać spokojnie, bo życie (i umieranie) będzie trwać nadal.

Zawody skazane na wymarcie

- Jeśli twoja obecna praca opiera się wyłącznie na wiedzy i intelekcie, przygotuj się na to, że do końca tej dekady stracisz źródło dochodu - ostrzega futurysta Ian Pearson. - Liczyć się będzie ludzki czynnik, dzięki któremu potrafimy zwiększyć wartość naszej pracy.

- Konsultanci medyczni - zdaniem Pearsona na ich miejsce mogą przyjść maszyny, podczas gdy pielęgniarki są niezastąpione. Niektóre z nich popełniają zatem wielki błąd, rezygnując z tego, co mają najcenniejszego do zaoferowania - dbałości o pacjenta - na rzecz chybionych dążeń do "podnoszenia kwalifikacji zawodowych", co zwykle kończy się tym, że zostają kiepskimi lekarzami.

- Sprzedawca - coraz częściej robimy zakupy w sieci i ten trend się utrzyma. Sklepy istniejące w świecie rzeczywistym już dziś instalują samoobsługowe kasy i zautomatyzowane systemy zapełniania półek.

- Działacz związkowy - stanie się zbędny, chyba ze związki zawodowe zahamują stopniowy spadek liczby członków i dostosują się do potrzeb pracowników takich sektorów jak edukacja, nauka i technologia.

- Robotnik budowlany - techniki trójwymiarowego wydruku, dzięki którym możliwe jest automatyczne tworzenie przedmiotów z komputerowych modeli, sprawią, że stawianie budynków będzie kwestią godzin.

- Żołnierz - po co wysyłać ludzi na front, skoro można skierować tam maszyny? Rosnące zastosowanie bezzałogowych samolotów bojowych każe przypuszczać, że jako pierwsi wypowiedzenia dostaną piloci myśliwców.

Źródło:
, Dziennik Wschodni:Zawody, które nigdy się nie zestarzeją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska