Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowe i oryginalne kierunki studiów w Bydgoszczy

(PW)
Co ciekawe, oryginalne kierunki cieszą się w Bydgoszczy popularnością. Na humanistykę drugiej generacji zgłosiło się154 chętnych, a na bezpieczeństwo wewnętrzne około 100.
Co ciekawe, oryginalne kierunki cieszą się w Bydgoszczy popularnością. Na humanistykę drugiej generacji zgłosiło się154 chętnych, a na bezpieczeństwo wewnętrzne około 100. archiwum GP
Już wkrótce rozpocznie się nowy rok akademicki. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się nietypowym i rzadko spotykanym kierunkom studiów, z którymi można spotkać się na bydgoskich uczelniach

Humanistyka drugiej generacji była jednym z najpopularniejszych kierunków podczas tegorocznego naboru prowadzonego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Początkowo limit miejsc na ten kierunek wynosił 60 miejsc, jednak zwiększono go do ponad 90.

- Popularność tego kierunku pozytywnie nas zaskoczyła, bo został stworzony na podstawie naszego własnego pomysłu i koncepcji - mówi prof. Mariusz Zawodniak.
- Sądzę, że jest on wyjściem na przeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Chcemy udowodnić, że humanistyka nie jest kierunkiem, po ukończeniu którego nie wiadomo, co robić - dodaje.

Przeczytaj także: Młodzi, zdolni, bezrobotni? Absolwenci w Bydgoszczy
Czy więc jest właściwie humanistyka drugiej generacji?
- Kierunek ten jest swego rodzaju sprzymierzeniem nauk humanistycznych z nowymi mediami i internetem. Podstawą do tworzenia różnego rodzaju zawartości internetu, for internetowych czy komunikatorów jest właśnie humanistyka. Uczymy praktycznych umiejętności, które są do tego potrzebne - tłumaczy.

Ogrody zoologiczne i zwierzęta amatorskie - to kierunek uruchomiony na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w ubiegłym roku. Obecnie trwa na niego drugi nabór. Gdzie pracę znajdą jego absolwenci?
- Oczywiście nazwa kierunku jednoznacznie przynosi na myśl ogrody zoologiczne, jednak to zdecydowanie nie wszystko - mówi prof. Halina Olszewska prodziekan ds. dydaktycznych studenckich.
- Nasi absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie np. w ogrodach fauny, chociażby w takich, jak ten w Myślęcinku, a także w sklepach zoologicznych, prywatnych ogrodach i hodowlach zwierząt (psy, koty, ptaki ozdobne itp). Małe ekspozycje zwierząt tworzy się nawet np. przy stacjach benzynowych, by przyciągać klientów. Potrzebni są tam fachowcy, którzy zapewnią zwierzętom dobrostan. Podobnie, jak np. w związkach kynologicznych czy przy organizacji wystaw i pokazów zwierząt rasowych, gdzie potrzebna jest wykwalifikowana kadra do ich oceny. W dzisiejszych czasach prawie każdy chce mieć jakieś zwierzę w domu. Ktoś musi je wyhodować i zadbać, by były zdrowe. To także zajęcie, przy którym zatrudnienie znajdą nasi absolwenci. Świetnym miejscem pracy dla nich mogą być także schroniska dla zwierząt - tłumaczy.

Co studiuje się na tym kierunku? Co ciekawe, początkowo przedmioty humanistyczne oraz podstawy prawa.
- Każdy inżynier powinien posiadać ogólną wiedzę humanistyczną - tłumaczy prof. Olszewska. - Nauczamy podstaw prawa, bo ich znajomość jest potrzebna przy funkcjonowaniu jakichkolwiek instytucji. Kierunek ten oparty jest na podstawach nauk biologicznych - m.in. zoologii, anatomii i fizjologii. Studenci uczą się także m.in. podstaw genetyki, która jest bardzo potrzebna np. przy hodowli psów rasowych oraz odbywają zajęcia projektowe (konkursy i wystawy, ekspozycje ornitologiczne). Studiują także podstawy działalności gospodarczej - dodaje

Wyższa Szkoła Bankowa prowadzi w Bydgoszczy po raz pierwszy nabór na kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne.
- To kierunek interdyscypliarny zawierający m.in. elementy nauk o bezpieczeństwie, obronności, prawnych, ekonomicznych, zarządzania, i humanistycznych - mówi dr Monika Wyrzykowska-Antkiewicz Prodziekan Wydziału Finansów i Zarządzania w WSB w Toruniu - Realizowane są na nim cztery specjalności: bezpieczeństwo międzynarodowe i zwalczanie terroryzmu, detektywistyka i ochrona osób i mienia, przeciwdziałanie przestępczości gospodarczej oraz zarządzanie bezpieczeństwem publicznym i sytuacjami kryzysowymi. Na wszystkich specjalnościach prowadzone są zajęcia z praktykami. Wykładanych jest wiele przedmiotów specjalistycznych, jak np. prawo karne, zabezpieczanie imprez masowych, taktyka i technika interwencyjna czy prawo międzynarodowe, zależnie od wybranej specjalności.

Dr Wyrzykowska-Antkiewicz tłumaczy, że utworzenie kierunku było odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa. - Ponadto zmobilizował nas także fakt, że wiele osób szukając stabilnego zatrudnienia chciałoby wiązać swoją przyszłość ze służbami mundurowymi - dodaje.

Gdzie pracy mogą szukać absolwenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego?
- Oczywiście we wszelkiego rodzaju służbach mundurowych, ale nie tylko - odpowiada pani Prodziekan. - Także w instytucjach administracji publicznej. Warto dodać, że w ubiegłym roku akademickim zaprosiliśmy na wykład gościnny przedstawicieli Agencji Wywiadu. Po jego zakończeniu także oni mieli oni oferty pracy dla naszych studentów. Ściśle współpracujemy również ze Strażą Miejską. Nasi absolwenci mogą również znaleźć zatrudnienie w agencjach ochrony osób i mienia, jako specjaliści ds. zwalczania nadużyć w bankach czy zakładach ubezpieczeń, biurach detektywistycznych - dodaje.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska