MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista lektur szkolnych 2024. Wiemy, co z "Panem Tadeuszem", "Chłopami" i "Potopem"

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Nowacka podkreśliła, że zmiany mają na celu zachęcenie młodzieży do czytania i zrozumienia literatury, a nie zmuszanie ich do czytania całości lektur, co często prowadzi do sięgania po bryki.
Nowacka podkreśliła, że zmiany mają na celu zachęcenie młodzieży do czytania i zrozumienia literatury, a nie zmuszanie ich do czytania całości lektur, co często prowadzi do sięgania po bryki. Łukasz Kaczanowski
Do końca czerwca opublikowana zostanie nowa podstawa programowa z listą lektur - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Zaznaczyła, że "Chłopi" i "Potop" pozostaną na liście, ale czytani będą we fragmentach, a z listy znikną dzieła Jarosława Rymkiewicza i Jacka Dukaja.

Nowa lista lektur szkolnych od roku szkolnego 2024/2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że do końca czerwca zostanie opublikowana nowa podstawa programowa z listą lektur.

- Do końca czerwca, obstawiam, że to będzie 29 czerwca, ten dokument wróci do MEN, będzie opublikowany.

Nowacka wyjaśniła, że resort edukacji przygotował obiecaną redukcję podstaw programowych. Zmieniona lista lektur obejmuje m.in. "Chłopów", "Potop" i "Pana Tadeusza", które będą czytane we fragmentach, a nie w całości. Z listy znikną dzieła Jarosława Rymkiewicza i Jacka Dukaja.

Ministra podkreśliła, że zmiany mają na celu zachęcenie młodzieży do czytania i zrozumienia literatury, a nie zmuszanie ich do czytania całości lektur, co często prowadzi do sięgania po bryki.

Podczas dyskusji o "Chłopach" Reymonta padła propozycja, by usunąć tę lekturę z listy, jednak Nowacka zdecydowanie się temu sprzeciwiła, uznając ją za ważną pozycję literacką. - Ja się na to nie zgodziłam. Uważam, że to ważna lektura (...). Będą "Chłopi" we fragmentach, będzie "Potop" we fragmentach. W Radiu Zet Nowacka to samo mówiła o "Panie Tadeuszu".

Trwa głosowanie...

Czy podobają się tobie zmiany na liście lektur?

Reakcje na zmiany w liście lektur szkolnych

Ministra zapewniła, że nowa lista lektur została opracowana w oparciu o rekomendacje ekspertów i konsultacje społeczne.

Nowacka podkreśliła, że obecne zmiany mają na celu usprawnienie procesu nauczania i uczynienie go bardziej przyjaznym dla uczniów. Dodała również, że nie ma planów zmiany systemu świadectw szkolnych, w tym kwestii czerwonych pasków na świadectwach.

Pytana o przyszłość lekcji religii w szkole Nowacka odpowiedziała, że oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen na świadectwie. Ponadto poinformowała, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczy godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo. Podkreśliła, że w tym wymiarze godzin lekcje religii odbywać się będą od 1 września 2025 roku.

(PAP)

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska