Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa matura 2023 - zmiany. Takie będą zasady egzaminu maturalnego w przyszłym roku

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Na maturze w maju br. - podobnie jak w 2021 r. - egzaminów ustnych  z języka polskiego i języka obcego nowożytnego nie było. Na egzaminie dojrzałości w 2023 r. to się zmieni.
Na maturze w maju br. - podobnie jak w 2021 r. - egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego nie było. Na egzaminie dojrzałości w 2023 r. to się zmieni. Adam Jastrzębowski/Archiwum
Nowy rok szkolny 2022/2023 przyniesie spore zmiany na maturze. Będzie trudniejsza niż dotychczas. Po przerwie wracają egzaminy ustne.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

Pierwsi w nowej Formule 2023 maturę zdawać będą absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, także w naszym regionie. Uczniowie 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończą szkołę w roku szkolnym 2022/2023, do matury przystąpią w starej Formule 2015.

W ostatnich latach z uwagi na pandemię i naukę zdalną na maturze wprowadzono ułatwienia. Teraz wymagania wzrosną. Obowiązkowo na poziomie podstawowym uczniowie napiszą egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego - tu młodzież najczęściej wybiera język angielski. W części pisemnej trzeba będzie również obowiązkowo przystąpić do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

- Jednak w 2023 i 2024 roku dla tego przedmiotu nie będzie określony próg zdawalności, nastąpi to dopiero w 2025 roku. Maksymalnie uczeń może wybrać 5 rozszerzeń - mówi Irena Łaguna, dyrektor OKE w Gdańsku. - By zdać maturę z egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym w części pisemnej oraz ustnej, trzeba będzie uzyskać 30 proc.

Jeszcze w 2022 r. ustny egzamin z języka polskiego i języka obcego nowożytnego nie był obowiązkowy. Część ustną przeprowadzano wyłącznie dla zdających, którzy musieli przedstawić wynik uzyskany z egzaminów w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Teraz egzaminy ustne wracają. Wielu maturzystów to nie cieszy, bo niektórzy obawiają się wystąpień publicznych.

Jak będą wyglądały egzaminy ustne?

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że część ustna egzaminu z języka polskiego będzie sprawdzała umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem.

Maturzysta będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych, składający się z dwóch zadań, które zdający będzie mógł zrealizować w dowolnej kolejności. Pierwsze zadanie - dotyczące jednej z lektur obowiązkowych - będzie zadaniem z puli zadań jawnych. Drugie zadanie - wcześniej nieznane zdającemu - ma dotyczyć zagadnień związanych z literaturą, kulturą, językiem. Zadanie pierwsze będzie zawierało wyłącznie polecenie, natomiast zadanie drugie - oprócz polecenia - będzie zawierało również tekst literacki, tekst kultury, w tym tekst ikonograficzny lub jego fragment.

Zadaniem maturzysty będzie - po 15-minutowym przygotowaniu - wygłoszenie dwóch wypowiedzi monologowych (trwających łącznie ok. 10 minut), a następnie uczestniczenie w związanej z tymi wypowiedziami rozmowie z zespołem przedmiotowym (ok. 5 minut).

Podczas części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (egzamin bez określania poziomu) maturzysta będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych, zawierający - nieznane mu wcześniej - zadania egzaminacyjne. Po wylosowaniu zestawu weźmie udział w rozmowie wstępnej, a potem przystąpi do egzaminu. Egzamin potrwa około 15 minut i będzie miał formę rozmowy zdającego z osobą egzaminującą, w obecności drugiego nauczyciela, który nie bierze aktywnego udziału w rozmowie.

Jak zapowiada CKE, nie przewidziano dodatkowego czasu na zapoznanie się z treścią całego zestawu przed odpowiedzią. Zestaw egzaminacyjny składał się będzie z trzech zadań. Zadanie 1. będzie polegało na przeprowadzeniu rozmowy, w której zdający i egzaminujący odgrywają wskazane w poleceniu role. W zadaniu 2. zdający będzie musiał opisać ilustrację zamieszczoną w wylosowanym zestawie i odpowiedzieć na trzy pytania postawione przez egzaminującego. Zadanie 3. to wypowiedź zdającego na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania.

Salon Maturzystów Perspektywy zawita do Bydgoszczy

Maturzyści z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy będą chcieli dowiedzieć się więcej o egzaminach maturalnych już dziś powinni sobie zarezerwować czas pod koniec września br. Do Bydgoszczy zawita bowiem Salon Maturzystów Perspektywy 2022. Wydarzenie odbędzie się już po raz 16. z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy". Cała kampania składa się z 14 spotkań, które zaplanowano od 6 do 30 września w największych ośrodkach akademickich kraju. W Bydgoszczy „Salon” odbędzie się 30 września (w godz. 8.30-15) w kampusie Politechniki Bydgoskiej przy ul. Kaliskiego. Będzie można nie tylko uzyskać informacje o egzaminie maturalnym w 2023 r., ale też o rekrutacji na studia. Nie zabraknie również okazji do spotkań i rozmów z ekspertami.

Znane są już terminy matury w 2023 r.

Matura 2023 - termin główny w maju

Egzaminy pisemne poziom podstawowy:

  • 4 maja (czwartek) - język polski - godz. 9
  • 5 maja (piątek) - język angielski - godz. 9; w sesji popołudniowej o godz. 14: język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski.
  • 8 maja (poniedziałek) - matematyka - godz. 9

Matury pisemne potrwają do 23 maja (zarówno w Formule 2023, jak i Formule 2015). Egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego planowane są od 10 do 23 maja.

Matura 2023 - termin dodatkowy w czerwcu

Egzaminy pisemne poziom podstawowy:

  • 1 czerwca (czwartek) - język polski - godz. 9
  • 2 czerwca (piątek) - matematyka - godz. 9
  • 5 czerwca (poniedziałek) - język obcy nowożytny - godz. 9: język angielski , język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski.

Egzaminy ustne z języka polskiego i obcego nowożytnego w terminie dodatkowym odbędą się 5-7 czerwca 2023 r.

Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego nastąpi 7 lipca 2023 r.

Matura poprawkowa 2023

Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej.

  • Część pisemna - 22 sierpnia 2023 r. (wtorek) - godz. 9.
  • Część ustna (język polski, języki obce nowożytne) - 21 sierpnia 2023 r. (poniedziałek).

Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego poprawkowego nastąpi 8 września 2023 r.

W 2023 i 2024 r. egzamin maturalny w Formule 2023 przeprowadzony będzie na podstawie wymagań określonych w wymaganiach egzaminacyjnych, z kolei od 2025 r. na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska