Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe hale sportowe, remonty dróg - w Gminie Bobrowo, w 2020 roku. I to nie wszystko...

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Rok 2020 w Gminie Bobrowo będzie obfitował w inwestycje
Rok 2020 w Gminie Bobrowo będzie obfitował w inwestycje www.bobrowo.org.pl
Blisko 11 mln złotych - tyle zaplanowano w budżecie Gminy Bobrowo na tegoroczne wydatki inwestycyjne.

Większość prac będzie wykonana dzięki dofinansowaniu z pozyskanych środków zewnętrznych.
Jednym z priorytetów są remonty dróg. To ważne inwestycje - ze względu na poprawę bezpieczeństwa - zarówno pieszych i jak i zmotoryzowanych mieszkańców.

- Planowana jest przebudowa trzech odcinków dróg o łącznej długości około 2,4 km w miejscowościach Kawki, Florencja i Nieżywięć - informuje Paweł Klonowski, wójt Gminy Bobrowo za pośrednictwem oficjalnej strony UG.

Koszt zaplanowanych prac, to ok. 2,5 miliona złotych. Inwestycja będzie wykonana z dofinansowaniem ze środków od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z Funduszu Dróg Samorządowych oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (ok. 1,1 miliona złotych). W budżecie zabezpieczono na ten cel 910 tys. zł (na chodnik wraz kanalizacją deszczową zlokalizowany w pasie drogi wojewódzkiej pomiędzy Grzybnem a Drużynami) - Ta inwestycja będzie zrealizowana pod warunkiem, że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosi w tym roku przetarg i znajdzie wkład własny w wysokości 40 procent wartości inwestycji. Powyższy chodnik ma duże znaczenie dla dzieci udających się do szkoły i lokalnej społeczności. Samorząd dba bardzo o bezpieczeństwo swoich mieszkańców dlatego w 2020 roku planuje ustawić w miejscach niebezpiecznych 10 lamp drogowych, które wykorzystują do swojego zasilania energię słoneczną i wiatrową. Wartość zadania to około 180 tys. zł - wyjaśnia wójt.

Spotkanie na Dużym Rynku w Brodnicy w 10. rocznice urodzin Lilianki

Kolejnym ważnym punktem budżetu są wydatki na remonty obiektów kultury. Jak zapewnia włodarz gminy - są one chętnie wynajmowane przez mieszkańców na okolicznościowe uroczystości. Korzystają z nich również stowarzyszenia i organizacje. W związku z tym w budżecie zabezpieczono ponad 400 tys. złotych na dokończenie remontu Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrowie. Drugie tyle ma pochodzić z dofinansowania (PROW). Prace mają się zakończyć pod koniec marca br. - W ramach inwestycji zostanie powiększona główna sala oraz scena. Obiekt przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowane jest wykonanie remontu łazienek, kuchni, holu oraz zamontowanie klimatyzacji - wylicza wójt.

Po wakacjach ma się zakończyć remont świetlic w Czekanowie i Tylicach (prace obejmą równie remont parkingów przed obiektami). Koszt - ok. 950 tyś złotych. - W ramach programu rewitalizacji na świetlicę w Czekanowie gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie 426 tyś złotych. Dodatkowo w celu uatrakcyjnienia świetlic planowane jest wybudowanie trzech drewnianych wiat plenerowych w sołectwach Zgniłobłoty, Kruszyny, Grabówiec - informuje wójt.

Powody do radości będą mieli mieszkańcy, którzy cenią sobie aktywność fizyczną. Gmina otrzymała dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na budowę hal sportowych przy szkołach w Drużynach i Kruszynach. Łączny koszt prac, to 4 mln 850 tys. złotych (dofinansowanie niespełna 2 mln 90 tys. złotych). Obiekty mają być gotowe pod koniec listopada br.
- Rok 2020 jest ambitny pod względem wielkości i ilości inwestycji zaplanowanych do realizacji. Mam nadzieję, że uda nam się go zrealizować w całości aby polepszyć komfort życia naszych mieszkańców - kwituje wójt Paweł Klonowski.

Przypomnijmy

Według rankingu gazety samorządowej,,Wspólnota” opublikowanym jesienią ub. roku - Gmina Bobrowo zajęła 149 miejsce na 1547 gmin wiejskich z terenu Polski w latach 2016-2018 w zakresie realizacji inwestycji i jest liderem w Powiecie Brodnickim. Ranking opracowali naukowcy z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska