MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady renty rodzinnej 2024. Mamy tabelę nowych limitów dorabiania do renty

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Od 1 marca br. renta rodzinna nie może być niższa niż 1780,96 zł brutto.
Od 1 marca br. renta rodzinna nie może być niższa niż 1780,96 zł brutto. 123RF
Od 1 czerwca br. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS-u, mogą więcej do niej dorobić. Nowe limity będą obowiązywać do końca sierpnia br.

Renta rodzinna po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu, przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia, a nawet dłużej pod warunkiem kontynuowana nauki. Student może pobierać rentę do 25. roku życia, a jeśli 25. urodziny przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może otrzymywać rentę aż do końca tego roku studiów.

Od tej zasady jest wyjątek. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.

Takie są limity dorabiania do renty rodzinnej od 1 czerwca 2024 roku

Wielu młodych ludzi w trakcie nauki, czy w trakcie wakacyjnej przerwy podejmuje zatrudnienie. Wśród nich są także uczniowie i studenci pobierający rentę rodzinną z ZUS-u, którzy muszą zwracać uwagę na swoje dodatkowe przychody, aby ich świadczenie nie zostało zmniejszone lub zawieszone.

- Od 1 czerwca wzrosły kwoty graniczne przychodów. Młodzież, która pobiera rentę rodzinną z ZUS-u, może zatem więcej dorobić do swojego świadczenia - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, górna granica bezpiecznego dorabiania to 5703,20 zł brutto (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia renty rodzinnej. Świadczenie może być zawieszone, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 10 591,60 zł brutto.

Natomiast w sytuacji, gdy przychód będzie wyższy niż 5703,20 zł brutto, ale niższy niż 10 591,60 zł brutto, ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, lecz nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby to kwota 757,08 zł.

Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, to z tytułu przekroczenia granicznych kwot przychodu zmniejszeniu lub zawieszeniu ulega tylko część świadczenia przysługująca osobie osiągającej dodatkowe przychody.

Nie przegap

Tyle wynosi renta rodzinna w 2024 roku

Od 1 marca br. renta rodzinna nie może być niższa niż 1780,96 zł brutto. Przyznawana jest na wniosek uprawnionej osoby, który należy złożyć w jednostce ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Renta rodzinna wynosi:

  • 85 proc. świadczenia zmarłego, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90 proc. świadczenia zmarłego, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95 proc. świadczenia zmarłego, jeżeli do renty uprawnione są trzy osoby lub więcej.

W każdej chwili można zrezygnować z pobierania renty rodzinnej. Powody mogą być różne. Nie trzeba ich podawać. Na wniosek takiej osoby ZUS może ją wyłączyć z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej. Od tego miesiąca ponownie ustali wysokość świadczenia dla pozostałych uprawnionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska