https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O kompach i duchach

Magdalena Bobkowska Fot. Internet
Japońskie kreskówki podbiły nie tylko Zachód, ale i Polskę. Soczyste kolory, postacie o wielkich oczach i dziwacznych, imponujących fryzurach i duża dynamika, to cechy charakterystyczne dzieł wschodnich mistrzów, które można oglądać na papierze i ekranie.

     Niemal każdy zna pojęcia manga i anime, ale nie każdy wie, czym się różnią. Otóż, w wielkim skrócie, manga to japoński komiks, a anime - film animowany, nakręcony na podstawie mangi. Termin "manga" powstał z połączenia dwóch słów i oznacza mniej więcej "dynamiczne sceny". Anime jest natomiast skrótem od słów JapAN anIMAtion - japońska animacja.
     Każdy miłośnik M&A znajdzie wśród rozmaitych gatunków coś dla siebie. Są więc filmy i kreskówki dla dziewcząt, zwane shojo, które opowiadają o szkolnych przyjaźniach, miłościach, przyjaciółkach i rywalkach. Bohaterkami shojo są śliczne dziewczynki. Jest też manga (lub anime) dla chłopców - shonen (np. "Dragonball", "Saint Seiya "), czyli opowieści w przygodowo-bohaterskim duchu. Jest też manga ambitna, dla dorosłych, poruszająca poważne problemy i niosąca przesłanie - to gekiga. Zagorzały fan M&A to otaku.
     Dla chłopców i dziewczynek
     
Jednym z pierwszych seriali anime, który pojawił się u nas, była "Czarodziejka z Księżyca". Film przeznaczony był dla widzów około 12-letnich. Jego główna bohaterka to Bunny, wraz z innymi dziewczętami walcząca o miłość i sprawiedliwość. Filmik wywodzi się z shojo manga i serii "Magical Girls", której bohaterki mają zdolności magiczne. Innym znanym serialem rysunkowym jest "Dragonball". Opowiada o chłopcu Son Gokou, zesłanym na Ziemię w celu jej zniszczenia. Chłopak dostaje się pod skrzydła starca Son-Gohan, od którego odbiera dobre wychowanie i zapomina o morderczej misji. Wkrótce spotyka wynalazczynię, od której dowiaduje się o istnieniu smoczych kul (dragonball) o ogromnej mocy. Wyruszają w podróż, aby odnaleźć kule. Ostatnio powstał nawet pełnometrażowy film kinowy "Dragonball Z". Inny znany serial to "Pokemony". Od razu kojarzą się z żółtym, przypominającym zajączka Pikachu. To jedna z najpopularniejszych japońskich kreskówek przeznaczonych dla dzieci. Obfituje jednak w sceny przemocy, dlatego ma wielu przeciwników.
     Od legend do s-f
     
Sukces anime spowodował, że zaczęły powstawać filmy pełnometrażowe. "Ghost in the Shell" - czyli "Duch w pancerzu", czy "Księżniczka Mononoke" to jedne z największych osiągnięć anime. "Duch..." z 1995 roku należy do nurtu tzw. cyberpunkowego. Opowiada o agentach organizacji rządowej, którzy w XXI-wiecznej Japonii poszukują legendarnego Władcy Kukiełek, hakera włamującego się do ludzkich mózgów. Władca okazuje się być programem komputerowym, który osiągnął świadomość. "Księżniczka..." to całkiem inny klimat. Akcja rozgrywa się w erze Muromachi, kiedy na świecie można spotkać leśne duchy, demony, potwory, bóstwa i zwykłych ludzi. Na wioskę głównego bohatera - Ashitake - napada złośliwy demon. Potwór rani Ashitake. Rana przesiąknięta jest złem. Aby ocalić życie bohater wyrusza w podróż. W odległym kraju wplątuje się w spór pomiędzy światem ludzi a naturą.
     Nie tylko fani doceniają anime. Ostatnio japoński film animowany - "Spirited Away. W krainie bogów" - dostał Oscara. "Spirited..." to rewelacyjna opowieść o przygodach małej dziewczynki Chichiro w dziwnym świecie duchów. Ogląda się go z zapartym tchem, zdziwienie nie ustępuje końca. Film pełen jest egzotycznych, wschodnich motywów, bóstw, duchów i dziwnych zjawisk. Ma też swoje przesłanie i nie jest tylko bezmyślną "bajeczką". Rozrywka jakich mało.
     Wachowscy lubią "Akirę"
     
Fanami M&A są też bracia Wachowscy. Przypomnijmy sobie sceny z "Matriksa", kiedy Neo trenuje walki Wschodu. Podskakuje, wykonuje cios i zawisa w powietrzu, a obraz obraca się wokół niego. Ten efekt nazywa się "freeze", czyli zamrożenie jednej części obrazu. Podobne motywy widoczne są także w późniejszych filmach, czerpiących wzory z "Matriksa" - np. "Tomb Raider", "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Wachowscy nie ukrywają, że zainspirowała ich manga i anime. Ich ulubionymi komiksami są "Akira" i "Duch w pancerzu".
     Dlaczego manga jest tak wyjątkowa? W żadnym innym kraju, poza Japonią, komiks nie poszedł tak daleko, pod względem różnorodności tematyki i jakości. W Kraju Kwitnącej Wiśni czyta się go jak książki. Wśród setek tematów każdy może bowiem znaleźć coś dla siebie.

Wybrane dla Ciebie

Poniemiecki schron odkopany po 80 latach pod Grudziądzem. Zobacz, co jest w środku

Poniemiecki schron odkopany po 80 latach pod Grudziądzem. Zobacz, co jest w środku

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska