Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O różnorodności kulturowej, międzyludzkich relacjach i stereotypach. Młodzież z Sępólna na wymianie w Hiszpanii [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wymiana Młodzieży Sępólno - Hiszpania ze Stowarzyszeniem Dorośli-Dzieciom
Wymiana Młodzieży Sępólno - Hiszpania ze Stowarzyszeniem Dorośli-Dzieciom nadesłane
Wzajemny szacunek, tolerancja, współpraca, życzliwość – takie wartości przyświecały na zajęciach w Hiszpanii podczas Wymiany Młodzieży „Ruralship: Youth Power” w ramach programu Erasmus Plus. - O tych wartościach w dzisiejszych, trudnych czasach tak często zapominamy – podkreśla Daniel Wargin ze Stowarzyszenia Dorośli-Dzieciom w Sępólnie Krajeńskim.

Sępoleńskie Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom” razem z organizacjami AC Amics de la Biblioteca de la Fonteta z Hiszpanii i Annas Tree School z Łotwy wzięło udział w Wymianie Młodzieży „Ruralship: Youth Power” w miejscowości Alcossebre w Hiszpanii. Od 17 do 24 kwietnia młodzież w wieku 13-16 lat z małych miejscowości wraz z liderami, poruszała ważne tematy, których znajomość pozwoli jej lepiej funkcjonować w przyszłości.

- W ramach tego projektu edukacyjnego odbywały się zajęcia na temat zdrowia psychicznego, toksycznych i zdrowych relacji, stereotypów, dyskryminacji, inteligencji emocjonalnej czy różnorodności kulturowej. Użyte metody edukacji pozaformalnej pozwoliły w przyjemny i zabawny sposób zaktywować młodych ludzi, tak, żeby mieli szansę zdobyć wiele cennych kompetencji. One nie tylko przydadzą im się w przyszłości, ale również otworzą na nowe wyzwania i funkcjonowanie w wielokulturowej społeczności opartej na wzajemnym szacunku, tolerancji, współpracy, życzliwości i innych cennych wartościach, o których w dzisiejszych, trudnych czasach tak często zapominamy – opowiada Daniel Wargin ze Stowarzyszenia Dorośli-Dzieciom, koordynator projektu.

Dajemy „wędkę”, a nie „rybę”

Co ciekawe, tematy projektu zostały wybrane przez samą młodzież podczas zajęć on-line, które odbywały się już od grudnia zeszłego roku. Młodzież miała okazję spróbować swoich sił w prowadzeniu takich zajęć.

- Zdecydowaliśmy się na ten wyjazd, ponieważ dążymy do rozwijania swoich umiejętności językowych oraz nawiązania nowych relacji. Wymiana młodzieży jest świetnym sposobem na naukę. Wraz ze wszystkimi uczestnikami porozumiewaliśmy się w języku angielskim oraz uczyliśmy się nawzajem poszczególnych zwrotów w własnych językach (polski, łotewski i hiszpański). Główną formą zajęć były gry, zabawy, prace w grupach, dyskusje czy zajęcia warsztatowe. Poznaliśmy tradycyjne tańce, muzykę, jedzenie, gry oraz zwyczaje z poszczególnych państw. Oprócz poruszania poważnych i często niełatwych tematów, wymiana pełna była aktywności, które nie tylko pozwoliły nam w zabawny sposób spędzić czas, ale również zintegrować się z młodzieżą z Hiszpanii i Łotwy, poznać się wzajemnie, polubić i wspólnie pracować – mówią sami uczestnicy.

Pytamy ich, czym zatem różni się nauka w szkole od nauki i zajęć w ramach wymiany młodzieży?

- Główną różnicą jest to, że wyjazd skupia się na kontaktach międzyludzkich w przeciwieństwie do szkoły, w której nauka jest mało praktyczna. Uważamy, że ucząc się poprzez rozmowę nasze umiejętności posługiwania się językiem angielskim stanęły na wyższym poziomie. Podczas wymiany zyskujemy ogromną szansę na przełamanie barier językowych i przezwyciężenie swoich lęków. Nawiązujemy nowe znajomości, przy czym uczymy się mowy komunikatywnej zamiast teoretycznej stosowanej na lekcjach w szkole - uważają sępólnianie.

- Praca w języku angielskim z ludźmi z innych krajów i poruszanie często trudnych tematów, może być wyzwaniem. Nasza bardzo młoda młodzież poradziła sobie z tym doskonale, udowadniając, że można razem pracować, uczyć się i bawić. Bez nienawiści i bez oceniania, z pełnym szacunkiem do innych kultur, pochodzenia czy religii. Co ważne, podstawą edukacji formalnej nie są wykłady czy przekazywanie wiedzy przez prowadzących, tylko uczenie się przez doświadczenie – podkreśla Wargin. - Poprzez udział w warsztatach, dyskusjach czy grach symulacyjnych, młodzież sama odkrywała, czym jest na przykład inteligencja emocjonalna, w jaki sposób jej poziom wpływa na jakość naszego życia. Tutaj nic nie było podane młodzieży „na tacy”. Wymiana młodzieży to taki projekt, który daje młodym ludziom „wędkę”, a nie „rybę”. Poprzez samodzielne dochodzenie do wiedzy, młodzież przyswaja ją znacznie szybciej i szybciej utożsamia się z poznanymi teoriami.

Dorośli mogą się uczyć od młodych

Stowarzyszenie po raz pierwszy brało udział w wymianie dla młodzieży w tak młodym wieku, jednak jak podkreśla koordynator projektu - z pewnością nie jest to ostatni raz.

- Cały tydzień pracy w języku angielskim w wielokulturowej społeczności i obserwacja przebiegu procesu uczenia się daje swego rodzaju „nadzieję” w to, że młodzież potrafi i chce żyć w świecie, w którym dominuje szacunek, życzliwość i przyjaźń. Świat tej młodzieży to świat bez uprzedzeń narodowościowych czy rasowych. I bez nienawiści. Często dorośli mogliby się od młodzieży uczyć – uważa nasz rozmówca.

Projekt finansowany z Programu Erasmus +.

Wymiana Młodzieży Sępólno - Hiszpania ze Stowarzyszeniem Dorośli-Dzieciom:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska