https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Współpraca pokazuje, jak wiele można osiągnąć". Święto Trzeciego Maja w Sępólnie Krajeńskim

Sandra Szymańska
Uroczystości patriotyczne z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie Krajeńskim (3.05.2025)
Uroczystości patriotyczne z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie Krajeńskim (3.05.2025) Sandra Szymańska
Tradycyjnie Sępólno Krajeńskiego włączyło się w obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości patriotyczne odbyły się pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla.

234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowano w Sępólnie Krajeńskim. Uroczystości rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców przed Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla. Tam odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, delegacje władz gminy i powiatu sępoleńskiego, mieszkańców, służb mundurowych, organizacji społecznych, szkół, przedszkoli i innych instytucji złożyły kwiaty, a burmistrz Waldemar Stupałkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Narodowe Święto Trzeciego Maja, zwane potocznie Świętem Konstytucji 3 Maja, to święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Głównym autorem tekstu był król Stanisław August Poniatowski. Istotny wkład w jej spisanie mieli też Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

- Ich współpraca pokazuje, jak wiele można osiągnąć, gdy łączy się wizja z determinacją - podkreślił w swoim przemówieniu burmistrz Waldemar Stupałkowski. - Kiedy Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, stała się drugą na świecie po amerykańskim i pierwszym w Europie spójnym aktem regulującym ustrój państwowy i prawa obywateli. Był to wyraz odwagi, odpowiedzialności i nadziei na odrodzenie Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja to nie tylko zbiór przepisów. To manifest aspiracji narodu do wolności, równości i sprawiedliwości. Choć wkrótce po uchwaleniu przyszły rozbiory i przerwały ten projekt, ideały tamtych dni pozostały żywe.

Włodarz gminy zaznaczył, by ta pamiętna rocznica była dla nas zobowiązaniem do obrony demokracji, troski o słabszych oraz odpowiedzialnego korzystania z praw i wolności.

Po uroczystościach przed pomnikiem na rondzie ks. Grudzińskiego kwiaty złożono także na rynku przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Potem w kościele parafialnym odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska