Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od chorału po muzykę klezmerską - rusza jeden z najważniejszych europejskich festiwali

(bog)
Muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej posłuchamy jutro i podczas ostatniego koncertu festiwalu
Muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej posłuchamy jutro i podczas ostatniego koncertu festiwalu Filharmonia Pomorska
W piątek 11 wrześniia w Toruniu, a w sobotę 12 września w Bydgoszczy ruszy XV edycja festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis, jedna z najważniejszych imprez w Europie prezentujących dorobek tzw. muzyki dawnej.

Organizatorzy festiwalu przygotowali bydgoskim melomanom naprawdę mocną inaugurację. Zaplanowano ją na sobotę, a podczas koncertu usłyszymy słynne "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę. Naszych symfoników oraz renomowany Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi tego wieczoru Antoni Wit, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Narodowej.

- Utwór odwołuje się do utrwalonej przez wieki symboliki muzycznej związanej z tematyką śmierci. Zgodnie z tradycją gatunku kompozytor wykorzystał w nim fragmenty łacińskich tekstów liturgicznych mszy żałobnej, przy czym tekst liturgiczny został uzupełniony o tekst polskich suplikacji "Święty Boże" - zachęcają organizatorzy festiwalu z Filharmonii Pomorskiej.

Co ciekawe koncert uświetni sam Maestro Penderecki. Do tego jego rangę podnosi fakt, że zostanie odegrany z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

To jednak nie koniec, bo w tym tygodniu przygotowano jeszcze dwie inne propozycje w ramach festiwalu. Pierwsza z nich to poniedziałkowy koncert "Śpiewy Synagogalne" w wykonaniu Baruha Finkelshteina, głównego kantora Synagogi w Moskwie i Sankt Petersburgu. Pozycja jest o tyle ciekawa, że artysta został obdarzony przez naturę niezwykle elastycznym głosem o pięknym brzmieniu (bas-baryton) i skali (dwie i pół oktawy). Druga propozycja to koncert "Muzyka Bursztynowego Szlaku", który odbędzie się w środę. Jego program przybliży historię życia mieszkańców Europy Środkowej, zapisaną w legendach, pieśniach i muzyce ludu, oraz owianą tajemniczym mitem trasę handlową, która na zawsze wpisała się w dzieje ziem położonych między Bałtykiem, Adriatykiem a Morzem Czarnym.

Wszystkie te trzy koncerty rozpoczynają się o godz. 19. W EMPiKach oraz kasach FP, przy ulicy Andrzeja Szwalbego 6, dostępne są jeszcze bilety w cenie od 10 do 30 złotych. Nie są to duże koszty, a do tego warto je ponieść. MAEO jest bowiem najważniejszym europejskim festiwalem prezentującym melomanom tzw. muzykę dawną. W tym roku hasło imprezy to: "Muzyka różnych kultur Wschodu i Zachodu". Podczas kilkunastu koncertów usłyszymy więc: chorał gregoriański, muzykę cerkiewną, bizantyjską, średniowieczne misterium i europejską muzykę dawną, arcydzieła wieków XVIII i XIX oraz dzieła współczesne, muzykę klezmerską, śpiew synagogalny, a nawet muzykę Tybetu.

Festiwal potrwa do 29 września, a o kolejnych pozycjach jego programu pisać będziemy m.in. w następnych wydaniach "Bydgoskiego Weekendu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska