Stawki za używanie radia są wyższe o 60 groszy, a za używanie radia i telewizji - o 2,2 zł.
Skąd ta podwyżka? Otóż zgodnie z art. 3 ustawy o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku, wysokość miesięcznej opłaty (tam wspomnianej) jest co roku waloryzowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ustalonym w ustawie budżetowej. Nowe stawki KRRiT ogłasza do 31 maja każdego roku.
Podwyższają opłaty, a nie daja nic w zamian
Podwyżka opłaty za abonament RTV oburza pana Mariana z Włoclawka. - Co serwuje nam telewizja publiczna oprócz mdłych seriali, powtórek i nudnych programów rozrywkowych? Nie można liczyć na to, że obejrzy się ciekawe filmy albo programy dokumentalne, na przykład po godzinie 20. Wtedy mamy głupie komedie romantyczne albo puszczane po raz kolejny stare hity. To skandal, aby żądać od widzów więcej pieniędzy nie dając nic w zamian! - grzmi nasz Czytelnik.
Przeczytaj także:
Nie płaciłeś abonamentu RTV? Dług można umorzyć!Co z opłatą abonamentową?
Od kilku miesięcy pojawiały się informacje, że od stycznia 2015 roku abonament RTV miała zastąpić tzw. opłata abonamentowa. Miała ona wynosić od 10-12 zł miesięcznie, ale obciążone byłoby nią każde gospodarstwo domowe.
Czy rząd rozważa zastąpienie starej opłaty nową?W Centrum Informacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informują, że rzeczywiście ten resort przygotował "Koncepcję zasad finansowania mediów publicznych", w której przedstawione zostały różne warianty finansowania mediów publicznych w Europie wraz z analizą, które z przedstawionych rozwiązań najlepiej sprawdziłyby się w polskich warunkach. Wspomniao w nim również o tzw. opłacie abonamentowej. - Przedstawiony dokument jest opracowaniem analitycznym. Obecnie w Sejmie nie są prowadzone prace legislacyjne w tym kierunku - zaznaczają w Centrum Informacyjnym MKiDN.
Czytaj e-wydanie »