Odbiór emerytury lub listu. Czy wolno mi podpisać się za żonę lub męża? Uważaj, bo tak możesz popełnić przestępstwo

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jeżeli pod pojęciem „podpisać się za kogoś” rozumiemy podpisanie się cudzym imieniem i nazwiskiem, a nie własnym - tego robić nie wolno. Jest to sfałszowanie podpisu.
Jeżeli pod pojęciem „podpisać się za kogoś” rozumiemy podpisanie się cudzym imieniem i nazwiskiem, a nie własnym - tego robić nie wolno. Jest to sfałszowanie podpisu. fot. unsplash
Odbiór pieniędzy na poczcie, listu lub innej korespondencji - czasami zdarza się, że odbieramy te rzeczy za najbliższych. Mogą to być nasi rodzice, dzieci, mąż lub żona. Taka sytuacja jest możliwa także wtedy, gdy listonosz przychodzi do domu. Czy w takiej sytuacji wolno podpisać się za żonę lub męża? Jak to zrobić, żeby to było zgodne z prawem? Inaczej może być to przestępstwo fałszerstwa.

Odbiór emerytury lub listów i innej korespondencji. Czy odbierając mogę się podpisać za kogoś innego?

To zależy, co rozumiemy jako „podpisać się za kogoś”. Jeżeli np. mieszkamy pod tym samym adresem - możemy być uprawnieni do odbioru czyjejś korespondencji lub emerytury. Podpisujemy się wówczas w miejscu, w którym powinien się podpisać adresat.

Jeżeli pod pojęciem „podpisać się za kogoś” rozumiemy podpisanie się czyimś imieniem i nazwiskiem, a nie własnym - tego robić nie wolno. Jest to sfałszowanie podpisu, czyli jeden z wariantów fałszerstwa dokumentów.

Często osoby, którym zarzuca się sfałszowanie podpisu - nie są nawet świadome, że popełniły przestępstwo. Zwłaszcza, że część z nas jest przekonana, że można się podpisywać cudzym imieniem i nazwiskiem, jeśli mamy na to jego lub jej zgodę, choćby telefoniczną. A jest to nieprawda.

Kodeks karny w art. 270 § 1 stanowi:

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat - czytamy w Kodeksie karnym.

Aby popełnić takie przestępstwo

  • musi dotyczyć dokumentu, a takim może być potwierdzenie odbioru emerytury,
  • podpis ma zostać podrobiony lub przerobiony, tak, aby sugerował, że podpisał się ktoś inny
  • po to, by dokument został użyty, jako autentyczny.

Czy podpisanie się czyimś imieniem i nazwiskiem za jego zgodą też jest przestępstwem? Niestety tak. Pamiętaj o tym, że nie wolno Ci – pod groźbą odpowiedzialności karnej – podpisywać się nie swoim imieniem i nazwiskiem. Nawet jeśli jesteś pewny/a że ta osoba wyraziłaby na to zgodę (np. kwitujesz odbiór pieniędzy, czy przesyłki) - tłumaczy Iwo Klisz, adwokat, wspólnik zarządzający w Kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Jak dodaje, nie wolno tego robić nawet, jeżeli dana osoba w bezpośrednim kontakcie pozwoliła lub kazała nam sfałszować swój podpis.

W takich sytuacjach możesz działać jako pełnomocnik (gdy np. ktoś osobiście upoważnia Cię od odbioru przesyłki czy to w rozmowie bezpośredniej czy np. przez telefon). Jeśli nie masz kontaktu z osobą, ale jesteś przekonany/a, że ta osoba wyraziłaby na coś zgodę (np. na przyjęcie przesyłki) to możesz działać jako osoba prowadząca jej sprawy bez zlecenia. W każdym z tych przypadków musisz podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem z dopiskiem z upoważnienia np. Jana Kowalskiego - tłumaczy adwokat Iwo Klisz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu