Oddziały przygotowawcze w szkołach. Kto może do nich uczęszczać?
Dla uczniów, którzy przybywają do Polski z zagranicy, możliwe jest utworzenie tzw. oddziałów przygotowawczych. Są to klasy, w których dzieci i młodzież, nieznający języka polskiego dopiero się go uczą.
- Najważniejsze zwroty po ukraińsku z wymową. Samouczek, który przyda się każdemu z nas
- Przedszkola i szkoły przepełnione. Jak w praktyce wygląda tworzenie nowych oddziałów?
- Licealistki pomagają bezdomnym zwierzętom z Polski i Ukrainy. Odniosły ogromy sukces
- Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiego przedszkola? O tym trzeba wiedzieć
Do takich grup najczęściej kierowani są uczniowie niebędący obywatelami polskimi, którzy nie znają języka polskiego lub znają go w nieznacznym stopniu. W obecnej sytuacji są to zazwyczaj dzieci, przybywające do naszego kraju z Ukrainy. W oddziałach przygotowawczych mogą uczyć się także obywatele polscy, którzy pobierali naukę w systemach oświaty innych państw.
Jak wyglądają oddziały przygotowawcze?
Oddziały przygotowawcze w szkołach tworzone są na wniosek dyrektora szkoły. Następnie taki wniosek kierowany jest do organu prowadzącego (gminy lub powiatu). Dyrektor ma możliwość utworzenia takiego oddziału w trakcie roku szkolnego. Są różne typy oddziałów przygotowawczych:
- szkolny oddział przygotowawczy – uczą się w nim dzieci zapisane do jednej szkoły. Realizują naukę zgodnie z podstawą programową;
- międzyszkolny oddział przygotowawczy – utworzony w porozumieniu z różnymi szkołami. Mogą uczęszczać do niego także uczniowie z innych placówek oświatowych;
- międzygminny oddział przygotowawczy – powstaje w wyniku porozumienia między jednostkami samorządu terytorialnego.
Kształcenie uczniów w oddziałach przygotowawczych odbywa się zgodnie z podstawą programową. Treści i metody nauczania są jednak dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych uczniów. W obecnej sytuacji liczba uczniów w oddziale przygotowawczym została zwiększona z 15 do 25. Zajęcia w oddziałach przygotowawczych prowadzone są przez nauczycieli konkretnych przedmiotów. Zazwyczaj w tak utworzonych klasach obecni są też asystenci kulturowi lub pomoc nauczyciela, którzy posługują się rodzimym językiem uczniów.
Klasy w oddziałach przygotowawczych mogą być łączone w następujący sposób:
- I-III oraz IV-VI, a także VII-VIII szkół podstawowych;
- I i II liceum ogólnokształcącego;
- I–III technikum i branżowej szkoły I stopnia;
- III i IV liceum ogólnokształcącego;
- III–V technikum.
Liczba godzin zajęć w oddziałach przygotowawczych wygląda nieco inaczej niż w przypadku standardowych klas. W zależności od etapu nauki, uczniowie mają realizować następującą liczbę godzin:
- nie mniej niż 20 godzin tygodniowo (w szkole podstawowej dla klas I-III);
- nie mniej niż 23 godzin tygodniowo (w szkole podstawowej dla klas IV-VI);
- nie mniej niż 25 godzin tygodniowo (w szkole podstawowej dla klas VII i VIII);
- nie mniej niż 26 godzin tygodniowo (w szkole ponadpodstawowej).
Dzieci i młodzież pobierający naukę w oddziałach przygotowawczych muszą mieć minimum 6 godzin nauki języka polskiego w ciągu tygodnia.
