Spis treści
Zbyt wysoki poziom eneterokoków w jeziorze Czarnym we Włocławku
Badanie przeprowadzone w czwartek 22 sierpnia 2024 wykazało, że woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne. Wykryto zbyt wysoki poziom enterokoków (670) w pobranych próbkach wody (dopuszczalna ilość, to 400 jtk(NPL)/100 ml). Z tego powodu kąpielisko zostało tymczasowo zamknięte.
Odwołano zakaz kąpieli w jeziorze Czarnym we Włocławku
Sanepid przeprowadził ponowne badanie wody. W kolejnych próbkach poziom enterokoków był już na odpowiednim poziomie – wynosił 250. W związku z tym odwołano zakaz kąpieli.
„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku, mając na celu ochronę zdrowia ludzkiego w dniu 25.08.2024 r. od godz. 14.00 odwołuje wprowadzony tymczasowy zakaz kąpieli na kąpielisku nad jeziorem Czarnym we Włocławku. W próbce wody pobranej z kąpieliska nad jeziorem Czarnym we Włocławku w dniu 23.08.2024 r. nie stwierdzono występowania ponadnormatywnych ilości enterokoków. Woda w ww. kąpielisku pod względem mikrobiologicznym odpowiada wymaganiom określonym w obowiązujących przepisach i jest przydatna do kąpieli” – czytamy w komunikacie sanepidu.
Kąpieliska we Włocławku i powiecie włocławskim
Przypomnijmy, że na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego działa serwis kąpieliskowy, w którym można sprawdzić między innymi stan wody w poszczególnych kąpieliskach. Wśród kąpielisk, które znalazły się w tegorocznym wykazie, jest także 39 z naszego regionu. To o dwa więcej, niż w 2023 roku i o trzy więcej, niż w 2020, ale mniej niż np. w 2022 roku – wtedy w Kujawsko-Pomorskiem były 42 kąpieliska.
Nie brakuje również kąpielisk z Włocławka i powiatu włocławskiego. Szczegóły w poniższej galerii:
Kąpieliska we Włocławku i powiecie włocławskim. Takie kąpiel...