"Wolnego strzelca" Carla Marii von Webera pokaże w niedzielę o godz. 19 Teatr Wielki z Łodzi. Prapremiera odbyła się 18 czerwca 1821 w Berlinie. Opera odniosła ogromny sukces. Datę premiery "Wolnego strzelca" uważa się za początek niemieckiego romantyzmu w muzyce, a na pewno - w muzyce operowej.
Z Poznania i Łodzi
"Wolny strzelec" jest operą, której libretto wychodzi poza salony. To historia Maksa, który kocha Agatę, córkę leśniczego.
Teatr Wielki z Poznania przywozi natomiast na festiwal "Tannhäusera", operę Richarda Wagnera. Spektakl zobaczymy 30 kwietnia o godz. 18. Pod postacią Tannhäusera można podobno odnaleźć cechy samego Wagnera. Opera jest uznawana za jedno z najbardziej interesujących dzieł niemieckiego kompozytora. W "Tannhäuserze" istnieją bardzo wyraźne aluzje do sytuacji politycznej współczesnej Wagnerowi.
Podczas festiwalu nie zabraknie również gorących rytmów. Zespół "Compania Antonio Gades" pokaże dwa przedstawienia inspirowane hiszpańskim flamenco: 2 maja "Carmen", natomiast dzień później na zakończenie XVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego - "Krwawe gody. Suite flamenca". Początek obydwu spektakli o godz. 19. Zespół stworzyła Fundacja Antonio Gadesa, wielkiego choreografa.
Studenci na scenie
Na scenie zobaczymy bowiem studentów uczelni muzycznych. I tak 27 kwietnia o godz. 18 w sali kameralnej studenci wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zaprezentują "Wiedeńską krew" Joanna Straussa. "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta 29 kwietnia o godz. 18 zaprezentują festiwalowej publiczności studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Natomiast w wykonaniu studentów wydziału wokalno-aktorskiego z Akademii Muzycznej w Gdańsku zobaczymy 1 maja, również o godz. 18 przedstawienie "Stara panna i złodziej" Giana Carlo Menottiego. Bilety na spektakle z udziałem studentów kosztują 20 złotych.
Natomiast jeszcze dziś o godz. 18 możemy się wybrać na operę na dvd. Wstęp jest bezpłatny. W sali kameralnej obejrzymy "Spartakusa" Arama Chaczaturiana. Muzykę do "Spartakusa" Aram Chaczaturian ukończył w połowie lat 50-tych poprzedniego stulecia. Prapremiera odbyła się w Leningradzie, ale dopiero wersja pokazana w 1968 roku w moskiewskim Teatrze Bolszoj zapewniła mu ogromną popularność.