I to zarówno w wersji podstawowej, jak i jako sposób na "dogrzanie" w wybranych pomieszczeniach.
Za takim wyborem przemawiają następujące zalety ogrzewania elektrycznego:
- brak kotłowni i składów opału oraz szkodliwych dla nas i środowiska pozostałości procesu spalania,
- wysoki komfort termiczny, uzyskany dzięki dużej wydajności urządzeń i dokładnym regulatorom temperatury,
- niski koszt inwestycyjny w porównaniu z innymi systemami,
- niecentralne ogrzewanie, umożliwiające dowolne kształtowanie temperatury w każdym pomieszczeniu osobno,
- energooszczędność - dostarczanie tylko tyle ciepła, ile w danym momencie potrzebujemy i tylko tam, gdzie go potrzebujemy,
- niskie koszty konserwacyjne i eksploatacyjne - nie ma kosztownych wizyt serwisantów (przegląd instalacji gazowej odbywa się co roku, zaś elektrycznej co 5 lat).
Decydując się na ogrzewanie elektryczne, możemy wybrać system zapewniający nam najwyższy komfort cieplny.
Na ścianie czy w podłodze?
Z dostępnych na rynku urządzeń możemy wybrać:
- grzejniki konwekcyjne - urządzenia stacjonarne wieszane na ścianie, pełnią najczęściej rolę ogrzewania zasadniczego. Wyposażone są w elektroniczne regulatory temperatury, pozwalające uzyskać dokładność pomiaru temp. na poziomie 0,1 st. C. Te bryzgoszczelne - można stosować także w łazienkach.
- ogrzewanie podłogowe - znane już w starożytnym Rzymie - wówczas posadzkę podgrzewano ciepłym powietrzem z palenisk. Pierwszy tego typu system w Polsce powstał na zamku krzyżackim w Malborku.
Ślady w Bydgoszczy!
Elektryczne ogrzewanie podłogowe zaczęto stosować na początku XX wieku, kiedy to w 1925 r. wynaleziono we Francji elektryczne przewody grzejne. W Polsce produkowane były od 1933 r. przez Bydgoską Fabrykę Kabli.
Ogrzewanie takie może być realizowane za pomocą przewodów grzejnych montowanych w fazie wykonywania wylewek lub wylewek samopoziomujących oraz mat grzejnych stosowanych wszędzie tam, gdzie podniesienie poziomu podłogi nie jest możliwe. Maty grzejne można stosować w nowo budowanych lub remontowanych pomieszczeniach - układać je można nawet na "stare" podłogi.
Dlaczego "podłogowe"?
Ogrzewanie podłogowe jest najbliższe idealnemu - powoduje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, nie wysusza powietrza, jest niewidoczne - umożliwia swobodną aranżację pomieszczeń. System sprawdza się zwłaszcza w łazience oraz wszędzie tam, gdzie decydujemy się zastosować kamienne posadzki. Do wykończenia podłogi możemy tu używać również paneli, wykładziny dywanowej i drewna.
- ogrzewacze akumulacyjne - to urządzenia, które podczas pracy na tańszej, II taryfie nocnej, gromadzą ciepło w izolowanym termicznie bloku akumulacyjnym , a potem je oddają według potrzeby do otoczenia. Wyróżnia się tu piece z rozładowaniem dynamicznym i statyczne, zwane również kanałowo powierzchniowymi, gdzie ciepło jest oddawane do otoczenia na zasadzie konwekcji. Sterowanie temperaturą odbywa się tu za pomocą wbudowanych lub zewnętrznych regulatorów temperatury - najczęściej elektromechanicznych.
Promiennik, może folia?
W grupie urządzeń elektrycznych służącym ogrzewaniu pomieszczeń możemy wymienić jeszcze promienniki ciepła - działające na zasadzie emisji fal podczerwonych, folie grzewcze, dmuchawy elektryczne, grzejniki i suszarki łazienkowe.
