Ministerstwo Finansów podało, że w 2017 roku opłata od posiadania psów nie może przekraczać 118,97 złotych rocznie od jednego czworonoga. Gminy same decydują, czy i ile na ich obszarze trzeba zapłacić za pupila. W Bydgoszczy, podobnie jak w poprzednich latach, właściciele nie muszą płacić nic. W 2014 roku z tej opłaty zrezygnował także Toruń, a pięć lat wcześniej Grudziądz. Mieszkańcy gmin Kowal i Janikowo również są z niej zwolnieni.
Na przykład w gminie Osielsko opłata od posiadania psów wciąż obowiązuje i wynosi 47 złotych od każdego psiaka, którego posiadamy. Właściciele dwóch czworonogów muszą więc zapłacić do końca marca 94 złote. - Opłatę można uiścić w Banku Spółdzielczym, który znajduje się przy ulicy Szosa Gdańska 55c bez dodatkowych kosztów - tłumaczą w gminnym urzędzie.
Również w gminie Kamień Krajeński trzeba zapłacić za pupila. Opłata wynosi 30 złotych za każdego psa, a zapłacić ją trzeba do 15 marca w kasie urzędu lub przelewem na konto.
W niektórych miastach uregulować opłatę można w siedzibach Towarzystw Opieki nad Zwierzętami, a część pieniędzy jest przekazywana na utrzymanie bezdomnych czworonogów.
Mimo że w części gmin opłata od posiadania psów wciąż obowiązuje, nie wszyscy muszą ją płacić. Zwolnione z niej są m.in osoby starsze, niepełnosprawne i rolnicy.
INFO Z POLSKI odc.18 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.
Opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:
- członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności
- osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa
- osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
- osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
- podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek określa, w drodze uchwały, rada gminy z uwzględnieniem górnej granicy stawki ogłoszonej przez ministra finansów. Rada może zarządzić pobór tej opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Może też wprowadzić dodatkowe ulgi. Na przykład w Szczecinie zwolnieni z opłat są także właściciele zwierząt adoptowanych ze schronisk, wysterylizowanych i szczeniąt do czwartego miesiąca życia.