Wieczorami, gdy ucichną odgłosy dnia, nad miastami Kujaw, Pałuk i Ziemi Dobrzyńskiej, słychać ich podniebne, charakterystyczne pokrzykiwanie. Podobno porządkuje ono szyk i kierunek, lecącego w ciemnościach, rodzinnego stada. Ich nocne głosy, a w dzień widok kluczy na niebie należą do zjawisk, wobec których rzadko kto pozostaje obojętny. Teraz zwiastują nadejście cieplejszej pory roku.
Wiosną i jesienią przelatuje nad Polską około 50 tysięcy gęsi, głównie gęgaw, ale także gęsi zbożowych, biało-czelnych i sporadycznie innych gatunków. Te piękne i ostrożne ptaki, wciąż pozostają mało poznane. Nie należą już, na szczęście, do gatunków zagrożonych. Są symbolem swobody. W Polsce legną się tylko gęgawy. Jest ich podobno około dwóch tysięcy par, w tym prawie sto na Gople. Te ostatnie przyleciały już wcześniej i pewnie siedzą na gniazdach.
Podpatrywał je tam latami, z ramienia Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, Maciej Maciejewski - fotografował, obrączkował i znakował, widocznymi z daleka rozpoznawczymi obrożami. Są optymistyczne sygnały, że gęgawy zaczynają gniazdować także na mniejszych akwenach naszego terenu.