Rafał Wydra z Białochowa ma 47 lat i zmaga się z białaczką. Pomóc mu może przeszczep szpiku. Dawca poszukiwany będzie podczas festynu, 22 października.

- Od kwietnia moje życie totalnie się zmieniło - pisze Rafał, pochodzący z Grudziądza mieszkaniec Białochowa. -Wszystko zaczęło się od ogólnego osłabienia, które trwało około miesiąca. Następnie trafiłem do szpitala, gdzie otrzymałem diagnozę: ostra białaczka limfoblastyczna. Kiedy się o tym dowiedziałem byłem spokojny, lecz gotowy do walki. Jestem optymistą, muszę wyzdrowieć i wrócić do swojej rodziny!
Potrzebny jest „genetyczny bliźniak”
W ostatnim czasie Rafał przebywa w szpitalu, a w domu jest tylko gościem. Przed nim jest długie leczenie i przeszczep szpiku. Ale najpierw musi znaleźć swojego „genetycznego bliźniaka”, czyli osobę, która będzie mogła zostać dawcą szpiku.
„Genetycznego bliźniaka” dla Rafała poszukuje fundacja DKMS prowadząca bazę komórek macierzystych.
Rejestracja osób gotowych zostać dawcą szpiku prowadzona będzie w najbliższą sobotę, 22 października, w g. 10-17 jednocześnie w dwóch miejscach:
- Centrum Edukacji Ekologicznej, przy ul. Nad Torem 1
- oraz w marinie przy na ul. Portowej 8.
Podczas rejestracji wypełnić trzeba formularz, a dołączony do niego zostanie tylko patyczek z wymazem pobranym z wewnętrznej strony policzka.
Dawcą szpiku kostnego zostać może osoba ciesząca się dobrym zdrowiem, mająca od 18 do 55 lat
Dane o naszych komórkach macierzystych zostaną wprowadzone do bazy fundacji DKMS, a ostateczną decyzję o tym czy chcemy zostać dawcą szpiku i uratować czyjeś życie, podejmować będziemy dopiero gdy okaże się, że jesteśmy genetycznym bliźniakiem osoby potrzebującej przeszczepu.
Na taki krok zdecydowała się już grudziądzanka Edyta Jasińska, która podczas konferencji prasowej zapewniała, że nie jest to nic strasznego, a procedura jest bezpieczna i bezbolesna. A ma wielką satysfakcję, bo . Jej szpik trafił do bliźniaka genetycznego w Kanadzie.
Na 22 października szykowany jest festyn z atrakcjami
Sobotniej rejestracji towarzyszyć będzie festyn w Centrum Edukacji Ekologicznej. Rozpocznie się on o g. 10. W programie są:
- w g. 10-12 - zwiedzanie kwatery z danielami
- w g. 10-14 - warsztaty "Jesienne wianki" i "Sowy w kolorach jesieni"
- w g. 10-14 - gra terenowa "Dokąd nocą tupta jeż"
- w g. 11-13 - Rzeźbienie w dyni (zapisy pod nr tel. 56-46-123-18)
- o g. 13 - licytacje "Wydra - jesteśmy z Tobą"
Wstęp na festyn jest bezpłatny, ale warto wziąć ze sobą gotówkę, bo o g. 13 rozpoczną się licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony na leczenie Rafała.
Wylicytować będzie można m.in.:
- „kota w worku o smaku malin i jeżyn” od Pawła Maniszewskiego, prezesa MZK,
- wycieczkę rowerową z Maciejem Glamowskim prezydentem Grudziądza,
- kolację z leśniczym Mateuszem Cieślakiewiczem,
- trening z Martą Wieliczko,
- metr sześcienny drewna opałowego,
- lot balonem,
- tablicę drogową „Grudziądz”,
- hełm strażacki,
- czapkę i bluzę teamu Krzysztofa Buczkowskiego.
Zdjęcia z konferencji zapowiadającej rejestrację dawców szpiku oraz festyn w CEE zobacz w naszej galerii:
Organizują festyn i rejestrację dawców szpiku, aby pomóc cho...
