- Nie z programu rozwoju regionalnego, ale za to z innych wyciągnęliśmy sporo pieniędzy.żo też robimy za swoje - podkreśla wójt Osia.
Wedłu rankingu podsumowującego wykorzystanie unijnych funduszy, opracowanego przez "Gazetę Prawną" i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, na ostatnim miejscu wśród gmin w Kujawsko-Pomorskiem znalazło się Osie.
Przeliczone na mieszkańca
Pod uwagę brano liczbę i wartość projektów realizowanych z unijnych dotacji oraz kwotę uzyskaną w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Chodziło nie tylko o pieniądze przeznaczone na rozwój regionalny, ale i o te, które otrzymały firmy i organizacje pozarządowe.
punkty dla gmin
powiatu świeckiego
Bukowiec - 406,27 n Świecie - 311,16 n Dragacz - 295,22 n Pruszcz - 272,4 n Nowe - 265,53 n Warlubie - 223,61
Drzycim - 157,17 n Lniano - 144,36 n Jeżewo - 141,59 n Świekatowo - 139,24 n Osie - 43,03
Przez zmiany w ocenie
- Pod uwagę w przyznawaniu pieniędzy brane są różne czynniki - zazwyczaj ważność projektu, oceniana przez ekspertów - mówi Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Gdy zmieniają się eksperci, zmienia się waga projektu. Przeżyliśmy to na przykładzie modernizacji drogi Krąplewice - Osie.śmy na dotację. Inwestycja początkowo była na czołowym miejscu. Spadła nieoczekiwanie, ale mimo to zrobiliśmy nasz odcinek Żur - Osie ze środków z budżetu gminy.
Grabski podkreśla, że gmina wykorzystała też sporo pieniędzy w innych programów unijnych, np.- Zrobiliśmy za nie kanalizację w Tleniu, wymieniliśmy okna w szkole - wylicza. - Nadal zabiegamy o pieniądze z Unii, aktualnie na remont drogi Osie - Tuchola czy kanalizację na trasie Brzeziny - Wałkowiska - Żur. Jesteśmy do tego przygotowani.czy uda się nam wydrzeć dotację z Unii? Może się okazać, że nasze projekty są za drogie. A może też być tak, że za tanie.