https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oskar Gospodarki dla wynalazku, który przekształca biomasę w paliwo

Wynalazek Sposób otrzymywania biomasy do wytwarzania paliwa już jest wykorzystywany w dwóch zakładach. Został też doceniony przez kapitułę pod przewodnictwem JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego autorom: Grażynie Harasimowicz-Hermann, Januszowi Hermann, Mikołajowi Troczyńskiemu i Andrzejowi Rogulskiemu przyznano Nagrodę Marszałka w dziedzinie "Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich".
Nagrody zwanej Oskarem Gospodarki na tle rzeki biomasy wytworzonej z pelletów wg wynalazku.

Nagrody zwanej Oskarem Gospodarki na tle rzeki biomasy wytworzonej z pelletów wg wynalazku.

Instalacja oparta jest na Patencie Nr 204081 Sposób otrzymywania biomasy do wytwarzania paliwa. Przekształca ona w paliwo produkt wyjściowy jakim jest słoma i inne rodzaje biomasy. Jego zastosowanie wyklucza suszenie słomy (biomasy) przed granulacją. Eliminuje to budowę suszarni słomy i pozwala na uniknięcie pożarów. Popiół po spaleniu biomasy jest wartościowym nawozem.

Wybudowano już dwa zakłady produkujące paliwo z biomasy według sposobu określonego w wynalazku. Pierwszy zakład powstał w Sępólnie Krajeńskim woj. kujawsko-pomorskie, drugi w Ząbkowicach Śląskich.
Granulowana biomasa jest sprzedawana zarówno drobnym podmiotom gospodarczym jak i dużym zakładom energetycznym, na których ciąży obowiązek zastępowania części paliwa konwencjonalnego paliwem ze źródeł odnawialnych. Zapotrzebowanie na granulat ze słomy i innej biomasy pochodzącej ze źródeł rolniczych i leśnych ciągle wzrasta.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska