https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Osoby z tymi chorobami najczęściej otrzymują rentę. Przy tych schorzeniach należy się świadczenie

JJ
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Renta to świadczenie przyznawane osobom, które nie są zdolne do pracy. Podobnie jak emerytura jest wypłacana przez ZUS lub KRUS i trafia na konto osoby uprawnionej raz w miesiącu. Aby dostać świadczenie muszą być spełnione ściśle określone warunki, co oznacza, że poza stwierdzoną chorobą muszą zajść jeszcze inne przesłanki. Sprawdzamy, na jakie choroby najczęściej przyznawana jest renta.

Spis treści

Podstawowym warunkiem, aby uzyskać rentę jest całkowita lub częściowa niezdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i brak rokowań odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Natomiast prawo do renty szkoleniowej przysługuje osobie, która spełnia warunki wymagane do przyznania renty i otrzyma orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

Kto ma prawo do renty?

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie ubezpieczonej, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • osoba została uznana za niezdolną do pracy
  • osoba ma wymagany (dostosowany do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy) okres składkowy i nieskładkowy
  • niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów

Na te choroby najczęściej przyznawane są renty

W galerii poniżej sprawdźcie na jakie choroby najczęściej przyznawane są renty:

Renta inwalidzka

O przyznaniu świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS. Wniosek o rentę można złożyć osobiście w ZUS-ie, elektronicznie przez PUE ZUS, przez przedstawiciela czy pocztą.

To ZUS wylicza wysokość renty indywidualnie. Zależy ona między innymi od liczby przepracowanych okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokości zarobków. Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

  • 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Renta socjalna

Renta socjalna przyznawana jest osobom niezdolnym do pracy ze względu na chorobę przyznawane tym, u których niezdolność do pracy stwierdzono przed ukończeniem 18. roku życia lub 25. roku dla uczących się.

Od 1 marca 2025 roku renta socjalna wzrośnie do poziomu 1901,70 zł brutto.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska